Miért? – kérdezik Japánban, ahol az új kormány gazdaságpolitikája sikeresen indult. Nemrég az OECD is felminősítette a távol keleti szigetország növekedési kilátásait. Külső okokkal magyarázzák Tokióban a drámai mértékű csökkenést: Amerika és Kína a két bűnbak. “A hétfői csökkenés egyértelműen amiatt következett be, mert pénteken a Wall Street is lefelé korrigált”- nyilatkozta egy tőzsdei szakértő az afp tudósítójának Tokióban. Az Egyesült Államokban nagy a bizonytalanság a Fed pénzpolitikáját illetően. Meddig tart a pénzbőség? Senki sem tudja…
A másik bűnbak Kína: a HSBC bank közzétette jelentését a kínai feldolgozó ipar májusi szerepléséről és az enyhe visszaesést mutatott! Mivel Japán legfőbb kereskedelmi partnere Kína, így minden onnan érkező negatív adat azonnal lecsapódik Tokióban is.
Vannak persze pesszimizmusra okot adó vélemények is, melyek nemcsak külföldi tényezőkkel magyarázzák, hogy a múlt héten több mint 5%-al csökkent a Nikkei index, hétfőn pedig több mint 3%-al. Arra utalnak ezek a szakértők, hogy nem volt teljes mértékben indokolt az a tőzsdei optimizmus, amely magával ragadta a tokiói tőzsdét. Amióta az új kormány decemberben meghirdette új gazdaságpolitikáját a Nikkei index 80%-al nőtt! Mindezt arra a reményre alapozva, hogy Abe Sinzo kormányának sikerül az, ami az elmúlt két évtizedben senkinek sem: kimozdítja a holtpontról Japán gazdaságát. Mi van, ha a pénzbőség önmagában nem garantálja a fellendülést? Mi van akkor, ha a befektetők a nyereség realizálása után kiszállnak a tokiói tőzsdéről? A választ a fekete hétfő után csak keresik Tokióban éppúgy, mint külföldön, ahol mindenki érdeklődve figyeli: mire megy az új gazdaságpolitikával a világ harmadik legnagyobb gazdasága, Japán?…
Tőzsdeláz Tokióban
Fekete csütörtök után fekete hétfő a tokiói tőzsdén. 3,72%-al csökkent a Nikkei index egyetlen nap alatt! Igaz, hogy ez elmarad a május 23-i fekete csütörtöktől, amikor 7% -nál is nagyobb volt a csökkenés.
(Visited 1 times, 1 visits today)