A részvényforgalom minden eddigi rekordot megdöntött: egyetlen napon 7,65 milliárd részvény cserélt gazdát! Erre nem volt példa azóta, hogy 1949-ben megnyitották a tokiói tőzsdét.
Miért akart szinte mindenki szabadulni a részvényeitől? Szakértők elsősorban a kedvezőtlen kínai előrejelzésekkel magyarázzák a pánikot. A HSBC bank előrejelzése szerint májusban csökkenni fog a feldolgozó ipar teljesítménye! Miután Kína Japán legnagyobb piaca, így érthető a tokiói tőzsde gyors negatív reakciója is.
De nemcsak erről van szó! Az elmúlt fél év során a Nikkei index 80%-al nőtt. Miért? Mert Japánban és az egész világon kedvezően fogadták Abe Sinzo miniszterelnök csomagtervét. Ennek lényege az, hogy a Nemzeti Bank /Bank of Japan/ pénzzel árasztja el a piacot és ezzel elősegíti a fellendülést. Az indexek emelkedtek is, de a kétségek is növekedtek: vajon meddig lehet pénzzel elárasztani a piacot, miközben Japán államadóssága a GDP kétszerese?! Soros György és mások arra hívták fel a figyelmet, hogy a jen leértékelése komoly vagyonvesztést jelent Japánban. Kérdés, hogy ezt meddig viselik el a pénzes polgárok?! Lehet, hogy most közülük sokan úgy gondolták, hogy gyorsan kiszállnak a tőzsdei üzletekből még akkor, amikor az index magasan van?! Abban a szakértők megegyeznek: ha csak egynapos a tőzsdei pánik, akkor nincs nagyobb baj. De hogyha folytatódik a lejtmenet, akkor kétségek merülnek fel Abe Sinzo egész csomagtervével szemben. Lehet, hogy Japán miniszterelnöke mégsem találta meg a bölcsek kövét?!