A választóknak több mint 80%-a az urnákhoz járult és ebből sokan arra következtettek, hogy a függetlenség kikiáltása óta először nyerhet az ellenzék. Tévedtek! Miért? A kormányzó párt számíthat a lakosság többségét jelentő malájok támogatására. Negyven éve pozitív diszkrimináció van érvényben, Malajziában. Ez azt jelenti, hogy a maláj többség tagjai előnyben részesülnek a közszolgálatban, ingyen tanulhatnak a főiskolákon és egyetemeken. Ezen kívül kedvezményes kölcsönökre számíthatnak családalapítás esetén. Mindebből a kínai, az indiai és a többi kisebbség ki van zárva! Rájuk számított elsősorban az ellenzék. De a dinamikus gazdasági növekedés-ez tavaly 5,6% volt – azt eredményezte, hogy a kisebbségek jelentős része is megtalálta a maga számítását.
A kormánypárt semmit sem bízott a véletlenre: a választási körzeteket úgy alakították ki, hogy viszonylag kevés maláj szavazó is sok képviselői helyet hozzon. A közszolgálat dolgozói mindent megtettek a választási siker érdekében: senki sem titkolta egy percig sem, hogy a status quo fenntartásában érdekelt. A média teljesen állami befolyás alatt áll, kritikára csakis az interneten van lehetőség.
A kormánypárt tehát újra győzött, de észre kellett vennie, hogy a korábbi receptek egyre kevésbé hatékonyak. Főként az általános korrupció a hatalom gyenge pontja. Szakértők szerint itt kell a régi-új kormányfőnek előrelépnie, ha azt akarja, hogy a következő választáson is arasson a kormánypárt Malajziában.
Malajziában győzött a kormánypárt, amely a függetlenség kikiáltása óta irányítja az országot
Malajzia, Kuala Lumpur – 112 helyet szerzett a kormánypárt az új parlamentben, míg az ellenzék csak 56-ot. Az ellenzék vezére választási csalást emleget, de a választási bizottság elutasította beadványait. Így újra Nadzsib Razak miniszterelnök alakíthat kormányt a soknemzetiségű délkelet-ázsiai országban.
(Visited 1 times, 1 visits today)