Putyin a japán kormányfőnek Moszkvában: “a gazdasági kapcsolatok a legjobbak a problémák rendezésére!”

Oroszország, Japán – Abe Sinzo miniszterelnököt, aki tíz év óta az első japán kormányfő volt Moszkvában, 120 japán üzletember kísérte el. Leginkább Oroszország nyersanyagai és mindenekelőtt energiaexportjának lehetősége érdekelte őket.

Amióta a fukusimai atomerőmű katasztrófája miatt kérdésessé vált Japán egész energiagazdálkodása, nagyon felértékelődtek Oroszország energiaexportjának lehetőségei. A Gazprom tárgyalásokat folytat az Itochi nevű japán céggel arról, hogy óriási gázcseppfolyósító üzemet építenének Vlagyivosztokban. Ez az orosz kikötőváros fekszik a legközelebb Japánhoz, amely mindinkább rá van utalva az orosz földgázra. A világ harmadik legnagyobb gazdasága rendkívüli mértékben ki van szolgáltatva a külföldi energiaszállítmányoknak, így az orosz földgáznak is.
    Csakhogy itt merülnek fel a diplomáciai kapcsolatok egyéb problémái, nevezetesen a területi vita a Kuril szigetekről. A szigetcsoportot, amely korábban ketté volt osztva, a szovjet csapatok teljes egészében megszállták 1945-ben. Ezt Japán mindmáig nem fogadja el, ezért nincs is igazi békeszerződés a két állam között. Sőt! Amikor Medvegyev akkori elnök  a Kuril szigetekre látogatott, akkor Tokióban halálosan megsértődtek és a diplomáciai kapcsolatok átmeneti megszakításán gondolkodtak. De időközben vészesen kiéleződött Japán viszonya Kínával a szigetvita miatt, így Abe Sinzo konzervatív kormányfő fontosnak érezte, hogy Moszkvába látogasson. Putyinnal abban állapodtak meg, hogy újrakezdik a tárgyalásokat a Kuril szigetekről, melyeknek stratégiai jelentőségük mellett szimbolikus értékük is van mind Moszkva, mind pedig Tokió számára. De erre mondta Putyin elnök azt, hogy “a gazdasági kapcsolatok a legjobb probléma megoldók!”- vagyis a szimbolikus vitát az érdekek alapján lehet rendezni Oroszország és Japán között.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez