Többségük meg is halt, egy kisebb részüket megmentették, mert a kínai rendőrök poroltóval járőröznek a megyében, amely a tibeti ellenállás egyik fő központja. A Szecsuán és Tibet határán levő területen sok tibeti él, ám az iskolákban és a hétköznapi életben csakis kínai nyelven lehet boldogulni. Ez ellen tiltakoznak a kolostorokban élő szerzetesek, akik közül most egy 20 és egy 23 éves bonc lángolt égő fáklyaként. A tibetiek vallási vezetője, a Dalai láma elítélte a tiltakozásnak ezt az öngyilkos formáját. Szerinte nem mártírokra van szükség, hanem olyan emberekre, akik tenni tudnak a tibetiek érdekében valamit.
Kína lezárta Aba megyét a külvilág elől, így csak nagyon kevés információ szivárog ki onnan. A két szerzetes haláláról a Szabad Ázsia rádió számolt be. Magának Tibetnek Kína autonómiát biztosít, így ott a nyelvhasználat nem annyira problematikus. A Tibeti Autonóm Tartományban viszonylag kevés önégetés történt. Ám azokban a Tibettel határos megyékben, ahol sok tibeti él, nemigen respektálják a kisebbségi jogokat. Ezért elsősorban ott lobbannak fel az élő fáklyák tiltakozásul amiatt, hogy a kínai hatóságok háttérbe szorítják a tibeti nyelvet és kultúrát, miközben a betelepedő kínaiak minden fontos posztot maguknak szereznek meg Kína tibetiek által lakott területein.
Két újabb tibeti élő fáklya, tiltakozásul a kínai uralom ellen
Kína, Peking – A két fiatal szerzetes Aba megyében, Szecsuán tartományban gyújtotta fel magát és égett halálra. Itt kezdődött 2009-ben ez az öngyilkos tiltakozás, azóta több mint 110-en öntöttek benzint a ruhájukra és gyújtották fel magukat.
(Visited 1 times, 1 visits today)