Korábban, még Dél-Koreában az amerikai diplomácia vezetője arról beszélt, hogy itt az idő: Kína vesse latba befolyását Észak-Koreában a válság rendezése érdekében! Hszi Csinping elnök néhány nappal ezelőtt burkoltan figyelmeztette Észak-Koreát, hogy “egyetlen ország sem sodorhatja önös érdekből káoszba a régiót, sőt az egész világot!”
Kína Észak-Korea legfőbb szövetségese, melynek döntő szerepe van a világtól elzárt ország gazdasági életképességének fenntartásában. Azt azonban senki sem tudja, hogy Pekingnek milyen valóságos befolyása van Észak-Korea új urára, Kim Dzsong unra. Kína hármas számú vezetője, a nemzetgyűlés elnöke Phenjanban végezte tanulmányait a Kim Ír Szen egyetemen, még az ötvenes években. Valószínűleg vannak még kapcsolatai az észak-koreai hatalmi apparátusban. Csakhogy a 30 éves Ifjú Generális szinte nyílt konfliktusban áll apja nemzedékével, amelynek nem minden tagja kívánja őt elismerni Észak-Korea korlátlan urának csakis azért, mert ő a rendszert alapító Kim Ír Szen unokája, és az előző diktátor, Kim Dzsong Il fia. Észak-Koreában április 15-én ünneplik Kim ír Szen 101-ik születésnapját és sokan aggodalommal várják, hogy az Ifjú Generális, a hálás unoka vajon mit talál ki ebből az alkalomból saját népe és a világ számára.
Amerika Kínában bízik a koreai válság ügyében – Kerry külügyminiszter Pekingben
Kína, Peking – “Elnök úr, ezek kritikus idők: a válság a koreai félszigeten, Irán és az atomfegyverkezés, Szíria és a Közel-Kelet, valamint a világgazdaság, amely növekedésre vár!”- foglalta össze látogatása témáit Kerry amerikai külügyminiszter, amikor találkozott Hszi Csinping kínai államfővel.
(Visited 1 times, 1 visits today)