Tavaly Kína és Afrika kereskedelme meghaladta a 200 milliárd dollárt – hangsúlyozta Hszi Csinping Tanzániában. Ezzel Kína megerősítette vezető helyét a fekete kontinens külkereskedelmében.
Kína hatalmas beruházásokat is végrehajt Afrikában, ahol elsősorban a nyersanyagok iránt érdeklődik. Peking mindenképp szeretné elkerülni, hogy a korábbi gyarmatosító államokhoz hasonlítsák, ezért Hszi Csinping nyomatékosan hangoztatta, hogy az egyenjogúság alapján kívánnak együttműködni Afrika államaival. Ez sok afrikai vezető füleinek kellemes zene, hiszen azt jelenti, hogy a gazdaság érdekei mindennél fontosabbak Kína számára, így semmiféle bírálatra sem számíthatnak, ha országukban brutálisan lépnek fel a lakosság egy részével szemben.
Hszi Csinping Tanzániából Dél-Afrikába utazik, ahol részt vesz a BRICS országok csúcstalálkozóján. Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika vezetői a globális gazdaság helyzetét vitatják meg-természetesen a saját szemszögükből. Afrikai útját Kínai első embere a Kongói DK-ban zárja. Pekingben szimbolikusnak szánják, hogy Kína első embere első hivatalos útján Moszkva után Afrikát keresi fel, hogy ezzel is hangsúlyozza: a Mennyei Birodalom a jövő kontinensének tekinti Afrikát.
A kínai elnök első afrikai útja
Tanzánia, Kína – Szuahéli nyelven köszöntötte hallgatóit Hszi Csinping Tanzánia fővárosában és ugyancsak a helyi nyelven köszönte meg a figyelmet. Kína első embere első hivatalos afrikai útján azt hangsúlyozta, hogy minden eddig vállalt kötelezettségüket betartják és készek arra, hogy tovább fejlesszék Kína és Afrika kapcsolatait.
(Visited 1 times, 1 visits today)