Ez nagyhatalmak között meglehetősen ritka. Egyébként Kína megelőző államfője, Hu Csintao is Moszkvát kereste fel elsőnek, miután hazája első embere lett. Kínai részről elsősorban az együttműködés gazdasági jelentőségét hangsúlyozzák. Oroszország legfontosabb külkereskedelmi partnere Kína, fordítva ez nem áll fenn. Moszkva mindössze a kilencedik a kínai külkereskedelmi partnerek között, de Pekingben hangsúlyozzák, hogy az orosz-kínai kereskedelem kétszer olyan gyorsan fejlődik, mint Kína külkereskedelme, tehát Oroszország jelentősége állandóan növekszik. Oroszország mindenekelőtt kőolajat és más nyersanyagokat, valamint fegyvert ad el Kínának, míg a kínaiak tömegfogyasztási cikkekkel árasztják el az orosz piacot.
Hszi Csinping kínai elnök Oroszország után Afrikába látogat. A fekete kontinens első számú gazdasági partnere Kína, amely sok nyersanyag lelőhelyet vásárolt fel Afrikában. Kína első embere látogatást tesz Tanzániában és a Kongói Demokratikus Köztársaságban. Dél-Afrikában pedig részt vesz a BRICS államok csúcsértekezletén. Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika mind nagyobb szerepet játszik a globális gazdaságban, ahol a fejlett világ stagnálásával szemben a feltörekvő nagyhatalmak dinamikus fejlődést mutatnak fel.
Kína első emberének első útja Moszkvába vezetett!
Kína, Oroszország – Hszi Csinping,,akit nemrég választottak meg Kína államfőjének, az orosz sajtónak nyilatkozott megérkezése alkalmából. Putyin orosz elnök ugyancsak a különleges orosz-kínai viszonyról beszélt a hazai sajtónak a látogatás előtt. Mindkét oldalon azt hangsúlyozzák, hogy semmiféle probléma sincs a két állam kapcsolatában.
(Visited 1 times, 1 visits today)