Rengeteg a közös érdekünk, de vannak köztünk nézetkülönbségek is – mondta Kína első embere, aki fogadta az amerikai pénzügyminisztert

Kína, Peking – Jacob Lew pénzügyminiszternek ez az első pekingi látogatása. Elődje, Timothy Geithner, aki tanulmányai egy részét Pekingben végezte, évente többször is Kínába látogatott, mert annyira fontosnak tartotta a két állam pénzügyi együttműködését. Kína kezében van a legtöbb amerikai állampapír, de az új kínai pénzügyminiszter úgy nyilatkozott, hogy jobb lenne annak mennyiségét csökkenteni.

Az amerikai államkötvények kamata ugyanis nagyon alacsony, így tulajdonképp arról van szó, hogy Kína olcsón finanszírozza az amerikai államot. Most az amerikai pénzügyminiszter arra kérte Hszi Csin ping elnököt, hogy csökkentsék a tilalmakat az amerikai befektetésekkel szemben. Kínában sok ágazatban tilos az amerikai beruházás mondván, hogy stratégiai területről van szó. A kínai államfő arra utalt, hogy az USA-ban hasonló a helyzet a kínai beruházásokkal szemben.
  Bár Hszi Csin ping elnök a stratégiai együttműködés fontosságát hangsúlyozta, az amerikai lapok emlékeztetnek arra, hogy Washingtonban nem felejtették el a hacker háborút! Akkor nyíltan a kínai katonai hírszerzést vádolták azzal, hogy információkat próbál letölteni stratégiailag érzékeny cégek számítógépeiről, illetve igyekszik megakadályozni azok működését. Kínai részről cáfolták az amerikai állításokat. Ettől függetlenül a kémek háborúja vígan folyik tovább: a hétvégén letartóztattak egy amerikai ex katonatisztet Hawai szigetén.Az 59 éves ex tiszt állítólag katonai titkokat adott át egy ifjú kínai hölgynek, akivel szexuális kapcsolata volt. A katonai titkok az amerikai rakétarendszert érintették a Csendes óceán térségében. Ha beigazolódnak a vádak, akkor az amerikai ex katonatiszt akár 20 év börtönt is kaphat, mert katonai titkokat adott el Kínának.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez