Muzulmánok harcolnak itt muzulmánok ellen- állítja Richard Dearlove, aki az iraki háború idején irányította az MI6-t, vagyis a kémelhárító szolgálatot. Jelenleg egyetemi tanár Cambridge-ben. Szerinte alapvető különbség van az Al Kaida terrorizmusa és a mai iszlamista terror között. Oszama bin Laden és a társai a nyugati világot célozták meg: ezt bizonyította a szeptember 11-i merényletsorozat az Egyesült Államokban vagy a metrómerényletek Londonban.
Az Al Kaida viszont az arab tavaszt követően a háttérbe szorult, és olyan iszlamista milíciák kerültek előtérbe, melyek a muzulmán országokban akarnak fordulatot elérni. Legyen az Mali, Nigéria, Líbia, Egyiptom vagy Irak. Iszlám államot akarnak teremteni ezekben az országokban, és nem törődnek Európával vagy a nyugati világgal. Jól példázza ezt a Muzulmán Testvériség Egyiptomban vagy az ISIS Irakban.
Különösen nagy a felelősségük a szponzoroknak ezekben az esetekben- állítja az egykori brit titkosszolgálati főnök. Egyiptomban a Muzulmán Testvériséget Katar támogatta, míg az ISIS-t Szaúd-Arábia pénzelte. A volt kémelhárító főnök a Guardian-nek nyilatkozva ujjal mutogatott Szaúd-Arábiára, mint olyan gazdag olajmonarchiára, amely pénzelte a dzsihád harcosokat Szíriában és Irakban. És szerinte a nyugati hatalmak is súlyos hibát követtek el, akkor amikor a dzsihád harcosokat támogatták Asszad elnökkel szemben.
Az iszlamista terrorizmus veszélyének eltúlzása a kívánttal ellenkező hatást válthat ki Európában – véli a volt titkosszolgálati főnök, aki szerint Európa biztonságát nem a dzsihád harcosok fenyegetik elsősorban, hanem azok a régiók, ahol “erős a kormány, de gyenge az állam”, vagyis Kína és az egykori kommunista államok Európa keleti felén.