Fizessenek a gazdagok! Adóreform Kínában

Kína, Peking – A jövőben több pénzt kell befizetniük az államkasszába a nagy állami cégek profitjából, így kevesebb jut arra, hogy a menedzsereket nagy jutalmakban részesítsék. A pénzügyi spekulációt is jobban adóztatják ezentúl Kínában. Legalább ilyen fontos eleme a pénzügyi reformnak az, hogy emelik a takarékbetét kamatát!

Kínában évtizedek óta probléma, hogy a kisemberek bankban levő pénze szinte egyáltalán nem kamatozik. A minimális kamat olykor az infláció mértéket sem érte el. Most rugalmas lesz a kamatláb, jobban alkalmazkodik a piaci viszonyokhoz. És persze több pénz jut a kisemberek zsebébe.
   Ezzel kettős célja van a kormánynak: egyrészt növelni a belső fogyasztást. Kina a jövőben ettől várja a gyorsütemű növekedést nem kizárólag az exporttól. A másik ok politikai és szociális. A reformok eredményeképp széles szakadék tátong a gazdagok és a kisemberek között. A Gini koefficiens, amely a társadalmi egyenlőtlenséget méri, még soha nem volt ilyen kedvezőtlen Kínában. Januárban tették közzé a legutóbbi eredményt: eszerint 0,474 az egyenlőtlenség mértéke Kínában. Társadalomkutatók szerint, ha az egyenlőtlenség mértéke meghaladja a 0,40- et, akkor már nagy baj van: komoly konfliktusok várhatók, hiszen az alul levők életszínvonala hihetetlen mértékben különbözik a felső rétegétől. Annak idején a kommunista párt úgy került hatalomra, hogy ezt a hatalmas kontrasztot kihasználta. 64 évvel később most egy pénzügyi reformmal próbálja orvosolni a helyzetet és szűkíteni a szakadékot a gazdagok és szegények között Kínában.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez