A héten írtunk arról, hogy az Iszlám Állam vezetője, a világ legkeresettebb embere Oszama bin Ladentől vagy az al-Kaida vezérétől, Ayman al-Zawahiritől eltérően titkozatos ember: csak két ismert fotójáról tud a világ (azok is legalább négy évvel ezelőtt készültek), és videón sem üzen senkinek. Sőt, azt sem tudni, hogy merre járhat.
Nos, ez most megváltozott. “Ibrahim kalifa”, akinek a fejére 10 millió dollárt tűztek ki az amerikaiak, bejelentkezett az IS által júniusban elfoglalt második legnagyobb iraki városból. A moszuli videóüzeneten egy köpcös ember látható, hosszú fekete köpenyben és fekete turbánban, őszbe csavarodó szakállal. Aki nem csak a pénteki ima résztvevőihez, de a világ több mint másfél milliárd muszlimjához is beszél Moszul központjában, az Al-Nur mecsetben. Mindenekelőtt a dzsihádról.
{youtube}Fxawa6VnSTM{/youtube}
“Én vagyok a wali, a vezér, aki benneteket irányít. Nem vagyok jobb vagy bátrabb, mint ti. Ha úgy látjátok, hogy igazam van, segítsetek” – mondja a férfi, akiről a titkosszolgálatok megerősítették, hogy valóban Bagdadi – írja az AFP hírügynökség.
“Ha viszont azt látjátok, hogy tévedek, adjatok tanácsot, és segítsetek vissza a helyes ösvényre. Engedelmeskedjetek nekem, amíg én engedelmeskedem Istennek”. A képaláírás a videón a férfit “Ibrahim kalifaként” mutatja be: ezt a nevet vette fel Bagdadi, amikor terrorcsoportja pontosan egy héttel ezelőtt kikiáltotta a “kalifátust”, a pán-iszlám államot, amelynek ő a politikai és a vallási vezetője is. Kalifátus egyébként utóljára csaknem száz évvel ezelőtt létezett, az Ottomán Birodalom bukása előtt.
A videón, amelyen 14 ezer (köztük körülbelül 3 ezer külföldi) harcosa szíriai és iraki sikereit is méltatja, Bagdadi először mutatkozik nyilvánosan. Ezt Aymenn al-Tamimi, az iszlámista mozgalmak szakértője erősítette meg a francia hírügynökségnek, hozzátéve: a dzsihádista vezér valószínűleg feltűnt már egy 2008-as felvételen is, más névvel.
Az ISIS internetes oldalain nyilvánosságra hozott mostani videó jelképes: azt mutatja, hogy Bagdadi és csoportja nagyon biztos önmagában – véli Raffaello Pantucci, a brit Royal United Services Institute biztonsági szakértője. Az amerikaiak és az irakiak ugyanis alig várják, hogy megtudják: hol csaphatnak le a terrorista vezérre, hol indítsanak dróntámadást ellene. De amíg a “kalifa” beszélt, és utána is még néhány órán át az ISIS blokkolta a mobilvonalakat Moszulban. Csak akkor lehetett újra használni a telefonokat, amikor Bagdadi és konvoja már messze járt a mecsettől. És a videó is csak egy nappal a készítése után került ki.
Bagdadi és az általa vezetett ISIS júniusi iraki offenzívája riadóztatta a világ vezetőit, otthona elhagyására kényszerített több százezer embert, és hatalmas nyomás alá helyezte Maliki kormányfőt, aki a harmadik ciklusára készül az áprilisi választások után. Több száz katonát kivégeztek az ISIS harcosai, lerohanták a fegyverraktárakat és a bankokat, korszerű harcászati eszközöket és hatalmas mennyiségű, becslések szerint több mint 1 milliárd dollárnyi készpénzt, valamint aranyat zsákmányoltak.
Bagdadi, aki valószínűleg az iraki Szamarrában született 1971-ben, részt vett az amerikaiak elleni felkelésben, miután azok 2003-ban megdöntötték Szaddam Huszein rendszerét és megszállták az országot. Évekig amerikai börtönben volt, aztán átvette az al-Kaida helyi “leányvállalata”, az Iraki Iszlám Állam vezetését 2010-ben. A csoportról akkoriban sokan úgy gondolták, hogy a végét járja, de Bagdadi rájuk cáfolt.
Tavaly harcosai átlépték a szíriai határt, és az Asszad elnök elleni háború egyik főszereplőjévé váltak. Bagdadi közben szakított az al Kaidával (vagy az ővele), és a befolyása most vetekszik a globális terrorszervezet vezérének, Zawahirinek a befolyásával.
Az Iszlám Állam kegyetlenségéről hirhedt, kivégzi és keresztre feszíti az ellenfeleit, kíméletlenül, erőszakkal rákényszeríti a saját ultrakonzervatív értékrendjét, a saría eltorzított változatát az általa elfoglalt területek lakóira.
Az iraki biztonsági erők összeomlottak, amikor az IS vezette invázióval szembesültek. Jóllehet azóta magukhoz tértek, nem nagyon tudnak területeket visszavenni. Tikritet, Szaddam Husszein szülővárosát több mint egy hétig ostromolták eredménytelenül. Közben pénteken autós öngyilkos merénylő ölt meg 15 embert Szamarra közelében.
Maliki a hét végén menesztette a szárazföldi csapatok főparancsnokát és az országos rendőrparancsnokot, akárcsak a legtöbb magasrangú tisztet. A válság tovább mélyítette a megosztottságot Irak síita arab, szunnita arab és kurd közösségei között. Maliki, akit otthon is, külföldön is tekintélyelvű és szektariánus politikusnak tartanak, pénteken közölte: nem adja fel, hogy harmadszorra is ő legyen a miniszterelnök. Arra hivatkozott, hogy áprilisban az általa vezetett blokk háromszor annyi képviselői helyet szerzett, mint a második helyen végzett politikai erő.
Közben az iraki törvényhozás frakciói, amelyek közül több is Maliki távozását sürgeti, képtelenek voltak megegyezni a parlamenti elnök személyében. Az autonóm iraki Kurdisztán parlamentje pedig népszavazást készít elő a függetlennné válásról. A kurdok régi álma az önálló államról közelebb került a megvalósításhoz a mostani válsággal: a kurd csapatok elfoglalták azoknak a területeknek egy részét, amelyeket már jó ideje követeltek Bagdadtól.