A titkos tervről a BBC Tonight csütörtök éjszakai műsora rántotta le a leplet. Ebből kiderült, hogy az ötletgazda több mint két évvel ezelőtt David Richards tábornok, akkori vezérkari főnök volt. A javaslatot fontolóra vette David Cameron kormányfő és a Nemzetvédelmi Tanács, de megosztották amerikai tisztségviselőkkel is.
Richards indítványa szerint a mérsékelt szíriai lázadók hadseregét törökországi és jordániai támaszpontokon képezték volna ki, egy év alatt. De a tervet végül túl kockázatosnak találták, és elvetették. Pedig a tábornok arra figyelmeztette az angliai döntéshozókat, hogy csak két módon lehet véget vetni rövid időn belül a szíriai polgárháborúnak: vagy segítik legyőzni Asszad elnököt, vagy hagyják őt győzni. Miután a 2003-as iraki invázió miatt rengeteg bírálat érte a brit politikai elitet, a közvetlen beavatkozást szóba sem jöhetett. Ezt váltotta volna ki a titkos terv.
A britek által kiképzett és felszerelt százezres sereg nyugati, illetve szövetséges arab légitámogatás mellett indult volna Damaszkusz ellen. Vannak olyan szakértők, akik szerint kár volt ez a lehetőséget elszalasztani. Michael Clarke professzor, a Royal United Services Institute egyik vezetője azt mondta a BBC-nek: “Elmulasztottuk egy olyan Asszad-ellenes erőnek a kiképzését, amelynek valós hatása lehetett volna Szíriára, amikor ott elmozdítják az elnököt. Két-három évvel ezelőtt még pozitív módon tudtunk volna részt vállalni ebben, de veszélyes volt a terv… az ár nagyon magas volt, akárcsak a bizonytalansági tényezők.”
Közben a helyzet is megváltozott. Az ENSZ adatai szerint 10,8 millió ember szorul segítségre ma Szíriában, közülük csaknem 5 millióan nehezen megközelíthető helyeken. Három millióan pedig elmenekültek az országból. Ahol egyébként körülbelül 400 brit állampolgár harcol: igaz, nem a mérsékelt felkelők, hanem inkább a dzsihádisták oldalán.