“Az egyiptomi vendéglátás egy formája.” – jelentette ki Abdel-Fattáh Oszmán, az egyiptomi belügyminiszter tanácsadója, az ONTV egyik betelefonálós műsorában. A téma az egyiptomi börtönök állapota volt és a sok bíráló után a tanácsadó nem bírta ki, hogy ne telefonáljon be a műsorba és megmondja a véleményét a témáról. Szerinte a börtönök olyanok, mint a szállodák, s mindent amit az ellenzékiek és a nyugati jogvédők állítanak, az valójában hazugság. “Ez egyértelműen egy lejárató kampány az országunk ellen, a vádak még köszönőviszonyba sincsenek a valósággal.”
A tanácsadó valójában ezzel egy csütörtöki jelentésre utalt, amelyet az Amnesty International (AI) adott ki: “Újra visszatért és teljes kapacitással működik Egyiptom hírhedt állambiztonsági szolgálata, amely jelenleg nemzetbiztonság név alatt tevékenykedik, de ugyanazokat a kínzási módszereket és egyéb embertelen bánásmódokat alkalmazza, mint amilyenek a Mubarak-rezsim legsötétebb időszakaira voltak jellemzők.
Egy másik jelentésben arról írnak, hogy az iszmáílíjai el-Azúli titkos katonai börtön ismét teljes kapacitással működik, s a rabok többségét önkényesen tartják fogva. A börtönök túlzsúfoltak és rendkívül rosszak a higiénia körülmények. A jogvédő szervezet által felsorolt beszámolókban a rabok elmondják, hogy milyen kínzásokkal kényszerítettek ki belőlük vallomásokat. A vallatások során sokukat a lábuknál fogva felakasztották és órákon át gumibotokkal verték. Volt, akinek a végtagjaiba, a nemi szervébe áramot vezettek. A vádlottak a jelentés szerint számos esetben nemi erőszak áldozataivá váltak.
A meg nem erősített információk szerint a biztonsági erők több mint 40 ezer embert vettek őrizetbe, akik közül legalább nyolcvanan meghaltak Egyiptom különböző börtöneiben.