„Azerbajdzsán gazdasági teljesítménye 2012-ben stabilnak mondható. Kivételt képez a GDP növekedésének 2.5 százalékos növekedési üteme, és néhány makrogazdasági trend. Összességében az ország gazdasága fejlődött az elmúlt évben.” mondta Vugar Bajramov a CESD regionális think tank igazgatója, egy interjúban.
A GDP növekedés figyelemreméltó eredmény, ha tudatában vagyunk annak, hogy az olajkitermelés az országban 6 százalékkal esett. Szerencsére az olaj szektoron kívüli termelésnek sikerült kompenzálnia ezt a visszaesést a maga 10 százalékos növekedésével.
Az azeri kormány az energiapolitikát prioritásként kezeli. Ezen a területen kiemelkedő eseményekre került sor 2012-ben.
Aláírták a TANAP (Tarns-Anatolian-Pipeline) projekt megvalósításához kapcsolódó megállapodást Törökországgal. A bilaterális szerződés szerint Azerbajdzsán gázt szállít Törökországba és onnan tovább Európa számos országába. Tervek szerint 2018 végéig 16 milliárd köbméter, 2022-től pedig 30 milliárd köbméter földgáz halad keresztül a vezetéken. Azerbajdzsán energia-politikájában a TANAP projekt mielőbbi megvalósítása különösen fontos elemmé vált.
A 2012-es év emlékezetes eseménye volt, hogy az azeri kormány és a British Petrol kapcsolataiban változás következett be. Korábban az „Évszázad üzletének” aposztrofált szerzőzést a kormány kezdeményezésére 2012-ben felülvizsgálták, vállalt kötelezettségeiket a felek újratárgyalták. Erre azért volt szükség, mert 2010 óta a BP vezényelte olajkitermelés jelentősen visszaesett. Ennek következtében az állam és a kitermelő óriás cég közötti viszony meglehetősen feszült volt, de az év végére sikerült a nézeteltéréseket tisztázni.
Nem szabad elfelejteni, hogy 210-ben az azeri olajmezőkről még 51 millió tonna kőolajat termeltek ki, ami 2011-ben már csak 46 millió tonna és 2012-ben pedig „csak” 45 millió tonna volt.
A közös gondolkodást követően újból van remény arra, hogy 2013-ban az olajkitermelés növekedésnek indulhat, adta hírül a Vestnikkavkaza hírportál.