30 000 szaúdi katona sorakozik fel az iraki határ mentén

Szaúd-Arábia hozzálátott a közel 800 kilométer iraki-szaúdi határ megerősítéséhez,ami azt jelenti, hogy közel 30 000 katonát csoportosított át a határövezetbe. Habár hivatalosan erre azért került sor, mert az iraki hadsereg kivonult onnan – amit Bagdad tagadott – valójában Rijád rendkívül aggódik amiatt, hogy ő kerül az Iszlám Állam célkeresztjébe.

Rijád 30 000 katonát csoportosított át az iraki-szaúdi az észak-szaúdi területekre, konkrétabban az iraki határ közelébe. Hivatalos indoklás szerint azért, mert a határ iraki oldalán fekvő Karbala határváros is az Iszlám Állam harcosainak a fennhatósága alá került. A szaúdi hírcsatorna, az al-Arabíja, olyan felvételeket tett közzé, amelyen 2500 iraki katona, Bagdad utasítására kivonul a térségből és a tisztek nyilvánosan is megkérdőjelezik az iraki hadvezetéstől kapott parancsot: “Nem tudjuk, hogy miért.Pedig eddig a helyi milíciával együtt sikeresen tartottuk az állásainkat.”  

Azonban nem sokkal később Bagdad elutasította a vádakat, és tagadta a kivonulás hírét. „Ez valójában fals információ, amelynek célja a civilek és a hős katonáink moráljának a rombolása. A határ menti régió (Szaúd-Arábia mellett) teljesen az ellenőrzésünk alatt van.” Szaúd-Arábia már a kezdettől követi az iraki eseményeket. Rijád nem sokkal Moszul eleste után éles hangon kritizálta Núri el-Málikit és bírálta az iraki kormányt, miszerint az egész polgárháborús állapot a síiták hibája, mivel kiszorították a szunnitákat a hatalomból és Bagdad szunnita ellenes politikát folytatott az elmúlt években.  

Miután pedig az ISIL csapatok elfoglalták a jordániai-iraki határ közelében lévő határátkelőt a szaúdi uralkodó azonnal rendeletet adott ki, hogy “a hatóságok tegyenek meg mindent az ország biztonsága érdekében” és a hadsereg készüljön fel a váratlan összecsapásokra. Az észak szaúdi területek ugyanis ugyanúgy a terrorcsoport célkeresztjében vannak, mint a jordániai, a szíriai és az iraki területek, s elképzeléseik szerint ezek együttesen alkotnák az Iszlám Állam „magját.”

Másodszor Rijád attól tart, hogy az ISIL esetleges támadások mögött a bosszú áll: 2014 márciusában a szaúdi belügyminisztérium betiltotta a helyi Muszlim Testvériséget és a további három iszlamista milicista fegyveres csoportot, többek közt az ISIL-t és az al-Nuszra Frontot. Több olyan videófelvétel is felkerült az internetre, amelyeken a szaúdi állampolgárságú terroristák égetik el az útleveleiket és esküdnek bosszút az uralkodó ellen.

Ezért Szaúd-Arábia a hadsereg létszámának növelésével igyekszik elejét venni az Iszlám Állam betöréseivel szemben, valamint ha ez megtörténne, akkor gyorsan reagálnának a támadásra. Ezenkívül a szaúdi vezetés a szunnita törzsek támogatásával, azokkal amelyek sem az iraki síita kormánnyal, sem a ISIL-el nincsenek szövetségben, igyekeznek „ellensúlyozni” a terrorista csoportot.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez