Az Új Kína beszámolója szerint Észak-Korea betartja a kísérlet során a nemzetközi szabályokat, vagyis lehetővé teszi külföldi megfigyelőknek, hogy nyomon kövessék a rakétakísérletet. Japánban és az Egyesült Államokban ebben ugyancsak kételkednek. Ez a két ország Dél-Koreához hasonlóan azt szeretné, ha Észak-Korea leállítaná nukleáris és rakétakísérleteit. Nemrég olyan tábornokot neveztek ki hadügyminiszterré, aki külső megítélés szerint héjának számít, vagyis tőle aligha várható a kísérletek leállítása.
Jelenleg is magas rangú kínai küldöttség tárgyal Észak-Koreában. A Kínai Kommunista Párt Politikai Bizottságának tagja, a Nemzetgyűlés alelnöke stratégiai kapcsolatról beszélt, ám Észak-Korea első embere jóval visszafogottabban méltatta a két állam kapcsolatát. Pekingben attól tartanak, hogy Észak-Korea összeroppan a rendkívül költséges rakéta és nukleáris fejlesztési programok súlya alatt. Mindenképp szeretnék elkerülni a két Korea egyesülését, mert ennek eredményeképp amerikai katonák állomásozhatnának a kínai határ közelében! Ezért vonakodó szövetségesként támogatják Észak-Koreát, miközben kockázatosnak és ésszerűtlennek tartják Phenjan katonai terveit, melyek közül a legújabb a ” karácsonyi ajándék “: újabb kísérletet egy hosszú hatótávolságú rakétával december 10 és 22 között …
Furcsa karácsonyi ajándék: Észak-Korea újra műhold felbocsájtására készül
Észak-Korea, Phenjan – Kim Ír Szen születésének századik évfordulóján, április15-én kísérleteztek először ezzel, akkor csúfos kudarc volt az eredmény: a rakéta röviddel a fellövést követően a tengerbe zuhant. A külvilág elítélte a kísérletet, hiszen ez olyan hordozó rakéta kipróbálását jelenti, amely adott esetben nukleáris robbanófejet is szállíthat hosszú hatótávolságra. Elvben elérheti például Hawai szigetét is…
(Visited 1 times, 1 visits today)