Részlegesen feloldották az internet blokkolását Irakban

Azokat a képeket, amelyeket az Iszlám Állam Irakban és Levantéban nevű terrorista csoport készített az általa elkövetett kegyetlenkedésekről és kivégzésekről, felrakta az internetre, hogy ezzel is demoralizálja az iraki lakosságot és hadsereget. Ezenfelül információ szerzésre és kommunikációra is használták a világhalót. Ezért Bagdad Moszul eleste után azonnal teljes közösségi média tilalmat rendelt el, amelynek részleges feloldása csak most történt meg. 

Az iraki kormány 17 nap után feloldotta a közösségi média letiltását, de további 20 hírportál még mindig elérhetetlen az országban, ezzel is lassítva az “információszerzést” a terrorista csoport számára. A feloldás egyrészt a külföldi NGO-k (nem kormányzati szervek) és az energetikai vállalatok nyomása miatt történt meg, mivel nem tudták tartani a kapcsolatot a beosztottjaikkal. A híroldalak nagy része még mindig elérhetetlen, például az al-Dzsazíra és az al-Arabíja weboldalai. 

A feloldás vonatkozik a mobiltelefonokra és azok applikációira is. A Zain Iraq, Asiacell és Korek mobilhálózatok ismét működnek az országban, de nem mindenhol: a frontok közelében továbbra sincs mobil adatforgalom.  Június 13-án az iraki telekommunikációs minisztérium elrendelte a Facebook, Twitter, Skype és YouTube letiltását. Később a híroldalakra sem lehetett fellépni, nehogy az Iszlám Állam Irakban és Levantéban (ISIL) nevű terrorcsoport onnan értesüljön az esetleges iraki csapatmozgásokról és összecsapásokról. 

Azonban az elemzők szerint a tilalomnem volt nagyon sikeres, mivel az ISIL megtalálta a módját, hogy feltöltse a kivégezésekről és az atrocitásokról készült videókat és fényképeket: egyrészt a szíriai területekről, másrészt pedig a kurd határhoz közel fekvő területekről hajtották végre a feltöltést. Ugyanis Kurdisztánban jól működött az internetszolgáltatás és a mobilhálózat, mivel nekik saját hálózatuk van. 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez