Honnan tudta meg a kínai rendőrség, hogy ki rejtőzik az álnév mögött? Onnan, hogy az amerikai szolgáltató céget, a Yahoo-t felszólította erre. Az amerikai cég egy darabig ellenállt, de aztán amikor kínos jogi következményekkel fenyegették, kapitulált. Megadta az ellenzéki publicista nevét. Vang ezek után nem tagadhatta a bíróság előtt, hogy ő írta a kommunista pártot bíráló sorokat. Így felforgatásért el is ítélték.
Az Egyesült Államokban az eset nagy felzúdulást keltett, annál is inkább, mert a Yahoo más ellenzéki neveket is megadott a kínai hatóságoknak. Az amerikai cég vezetőit beidézték a washingtoni kongresszusba, és jogvédő szervezetek be is perelték. A Yahoo bocsánatot kért, és az áldozatok családjának kártérítést fizetett. Ennek összegét nem közölték. Kínában a hatalom és az ellenzék macska-egér harcot vív a világhálón. A Mennyei Birodalomban külön internetes rendőrség működik, és ennek egyik bevallott célja, hogy rács mögé juttassa a rendszer ellenfeleit. Ezért nemrégiben úgy döntöttek a Médiahatóságnál Pekingben, hogy megszüntetik az álneves publikálás lehetőségét a világhálón, hogy ezzel elejét vegyék a bírálatoknak a Kínát kormányzó kommunista párt közelgő kongresszusa előtt.
Kiszabadult börtönéből az a kínai ellenzéki, akit a Yahoo által szolgáltatott bizonyítékok alapján ítéltek el
Kína, Peking – Vang Hsziao ning/Wang Hsiaoning/ mérnök és ellenzéki publicista az egypártrendszer végét követelte álnéven a világhálón. 2002-ben emiatt tízéves börtönbüntetésre ítélték. Felesége tudatta a külföldi sajtóval, hogy férje kiszabadult és jól van, de nem nyilatkozhat.
(Visited 1 times, 1 visits today)