Atomgondok Dél-Koreában, ahol villámgyorsan fejlődik a nukleáris ipar

Dél-Korea, Szöul – Az állami atomipari cég, a KHNP három vezérigazgató helyettese távozik szeptemberben, az elnök már áprilisban lemondott. A nagy tisztogatás oka: korrupció, alkatrész hamisítás, biztonsági problémák …

  Ulsan városában az ügyészség javaslatára 22 embert vettek őrizetbe, mindannyian a közszolgálati atomipari cégnek, a KHNP -nek dolgoztak. A vád: korrupció és alkatrész  hamisítás. Mi Egy leleményes munkatárs ellopta a francia Areva cég által szállított fontos alkatrészt. Ezt egy helyi vállalkozónak adta, aki picit módosított rajta, és eladta, mint új terméket a közszolgálati cégnek. Ahol be is építették az egyik atomerőműbe, de kérdések merültek fel, hogy vajon mennyire biztonságos az új alkatrész? És mit szólnak ehhez a franciák?
  Az Areva igen diszkrét.”Mi közvetlenül a KHNP -vel rendezzük az ügyet.”- mondta a szóvivő. A diszkréció nem véletlen: a dél-koreai állami cég 1981 óta az Areva egyik legjobb külföldi partnere. A francia cég hat nukleáris erőművet adott el Dél-Koreának 2009-ben. Cserébe a dél-koreai állami vállalat tőkével beszállt egy franciaországi urándúsítóba. Ezenkívül a dél-koreaiak részt vesznek az uránbányászatban is Nigerben.
  De ha ilyen jó a kapcsolat, akkor miért e hamisítási ügy? Egyéni akcióról lenne szó? Nem!- állapítja meg az ügyészség Dél-Koreában. A rendszer ilyen! De miért? Mert az állam arra ösztönzi saját cégét, hogy minél olcsóbban működjön! Olykor még a biztonság feláldozása árán is! Miért e költségcsökkentő elszántság? Mert Dél-Korea mindenképp nagyon olcsó nukleáris energiát akar. Ez ugyanis az egyik alapja Dél-Korea globális versenyképességének!
  Japánnal ellentétben, ahol a fukusimai katasztrófa óta csökkenteni kívánják a nukleáris energia szerepét, Dél-Koreában nagy fejlesztés kellős közepén vannak:2010-ben az energia 32%- a származott az atomerőművekből. 2030-ra ez az érték már 59% lesz! Ilyen gyors fejlesztés mellett természetesen létfontosságú a biztonság. Ezért új ellenőrző szervezetet hoztak létre és azt közvetlenül a köztársasági elnöknek rendelték alá. Lehet-e úgy fejleszteni dinamikusan a nukleáris ipart, hogy a biztonság is növekedjen közben? Szöulban esküsznek rá, hogy lehet…

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez