Felfüggesztett halálbüntetést kapott a bukott kínai vezető neje egy brit üzletember meggyilkolásáért

Kína, Peking – Az 53 éves Ku Kaj laj asszony bűnösnek vallotta magát a gyilkosságban. Ügyvédje máris közölte, hogy elfogadják a bíróság döntését. A felfüggesztett halálbüntetés Kínában azt jelenti, hogy az elítélt élete hátralevő részét börtönben tölti. Ha ott jól viselkedik, akkor legkorábban 25 év múlva szabadulhat.


  Hogy történt a gyilkosság? Ku asszony vallomása szerint 2011 őszén ő adott utasítást egyik munkatársának arra, hogy keverjen mérget. A ciánkeveréket alkoholba és teába oldották fel. Majd Csungking egyik luxusszállodájában Ku asszony felkereste Neil Heywood brit üzletembert, aki részeg volt. Felajánlotta saját készítésű italát régi ismerősének és maga öntötte a szájába a mérget.
  A brit üzletember meghalt, de a hivatalos vizsgálat alkoholmérgezést állapított meg. Ku asszony férje ugyanis abban az időben Csungking első embere volt és a Politikai Bizottság tagja. Most a bíróság négy rendőrt is elítélt, mert eltussolták az ügyet. Ők 5-11 éves börtönbüntetést kaptak, a mérget keverő munkatárs pedig kilencet.
  Miért ölte meg a törekvő hölgy a család régi barátját? Saját vallomása szerint azért, mert üzleti vitájuk során azzal fenyegette meg őt Neil Heywood, hogy Amerikában tanuló fiát ” baleset” éri. Nagy Britannia múlt novemberben még elfogadta a hivatalos magyarázatot, ám most a pekingi nagykövetség üdvözölte a kínai bíróság ítéletét.
  Az ügy idén tavasszal pattant ki, amikor Csungking főrendőre a csengtui amerikai konzulátusra ment, és ott részletes vallomást tett. Ezt követően bukott meg Po Hszi laj, Csungking első embere, aki pedig korábban a kommunista párt emelkedő csillagának számított. Minden vezető tisztségéről leváltották, de a pártból nem zárták ki. Po Hszi laj egy kommunista dinasztia örököse, akinek édesapja Mao elnök egyik bizalmasa volt.
  Ku Kaj laj elítélélése után hozhatja meg határozatát a kommunista párt fegyelmi bizottsága a férj, Po Hszi laj ügyében. Hátra van még a főrendőr, Vang Li csün, aki szintén a bíróság ítéletére vár. Kezdetben ő tussolta el a gyilkosságot, de később ő mondott el mindent róla az amerikai konzulátuson. Ezzel kínai megítélés szerint hazaárulást követett el, így esetében sem zárható ki a legszigorúbb büntetés. Ám az is lehet, hogy alkut kötött a kínai hatóságokkal, és részletes vallomásával lehetővé tette, hogy egykori főnöke, Po Hszi laj karrierje végképp befuccsoljon. A pekingi vezetők közül többen hálásak lehetnek ezért

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez