Kína és Korea szenvedett talán a legtöbbet a japán militarizmustól. Korea több mint ötven évig Japán gyarmata volt. Kína gazdagabb keleti felét a japánok 1937-től fokozatosan elfoglalták. A déli fővárosban, Nankingban szörnyű vérengzést rendeztek: a halottak száma meghaladta a 300 ezret! Minderről szó sem esik a Jaszukuni szentélyben, ahol Japán második világháborús győzelmeit ismertetik elsősorban.
Most a közbiztonsági és a közlekedési miniszter látogatott el a szentélybe.”magánemberként “. Az új japán kormány beiktatásakor ugyanis a minisztereknek alá kellett írniuk egy nyilatkozatot, mely szerint hivatalosan nem látogatnak el a Jaszukuni szentélybe. Japánban a jobboldali pártok szívügye volt a szentély, de három éve a baloldali Demokrata Párt van hatalmon. Most először fordul elő, hogy ennek a pártnak a miniszterei ellátogattak a japán nacionalizmus szentélyébe.
A japán lapok arra hívják fel a figyelmet, hogy a közbiztonsági miniszter a rendőrségnek is parancsol. Ráadásul olyan időszakban történt ez a látogatás, amikor szigetviták vannak Kína és Japán illetve Dél-Korea és Japán között. Nemrég a dél-koreai elnök is ellátogatott egy lakatlan szigetre, melyet mindkét ország magának követel. Az olimpián emiatt volt rendkívüli tétje a japán – dél-koreai futballmeccsnek, mely a bronzéremért folyt. Dél-Korea nyert, és az egyik sztárja magasba emelte a feliratot: a sziget Dél-Koreáé! Emiatt ő nem kapott bronzérmet, de nemzeti hős lett hazájában, Dél-Koreában.