– Miért csak nyolc év után fordult a bírósághoz?
Először is azért, mert a lányom, Zahwa 17 éves. Joga van megtudnia, hogy miért halt meg az édesapja! Másodszor pedig még belül vagyunk a határidőn, hiszen a francia jog szerint egy családtag 10 évig panasszal élhet a bíróságon, ha valami nem stimmel. Végül, és ez a legfontosabb: az Al Dzsazira televízió riportja azt állapította meg, hogy Arafat ruhaneműiben vészesen magas volt a plutónium tartalom. Clayton Swisher, amerikai újságíró, aki az egész vizsgálatot végezte, komoly ember. Bíztam benne. Tavaly kérte tőlem Arafat ruháit. Oda is adtam neki mindent: pizsamát, mindenféle ruhaneműt, melyet az élete végén viselt. Ezeket egy ládában tartottam, melyet sohasem nyitottam ki. Aztán jött a svájci labor jelentése arról, hogy plutóniumot találtak a ruhákon. Ezért fordultam most a bírósághoz.
– Mégis, az Ön meggyőződése szerint mi történt?
Mindig is az volt a véleményem, hogy Jasszer Arafat magával vitte a titkait a sírba. Ma is ez a véleményem. De nagyon bíztam a francia egészségügyben. Aztán jött Swisher, a laborjelentés. Most már tisztán akarok látni!
– Mit tett ennek érdekében?
Levelet írtam a Pery kórháznak, és kértem tőlük Arafat vér és vizeletmintáit. Azt válaszolták, hogy sajnos négy évvel ezelőtt megsemmisítették azokat. Ezt nem értem:10 évig lehet a bírósághoz fordulni ilyen ügyekben, közben pedig megsemmisítenek fontos bizonyítékokat?!
– Ki kapta még meg Arafat orvosi dossziéját?
Rajtam kívül Nasszer Al Qidwa. Ő Arafat unokaöccse és nem sokkal a férjem halála után kinevezték a palesztin hatóság egészségügyi miniszterévé. De Franciaországban is meg kell lennie valamilyen archívumban az orvosi dossziénak. Jasszer Arafat mégiscsak egy államfő volt, aki francia kórházban halt meg. Jacques Chirac elnök nagyon komolyan érdeklődött a férjem sorsa iránt. A kórházban minden nap felhívott a mobilomon. Az első három napban átadtam a telefont a férjemnek. De ő három nap után kómába esett. Chirac elnök ezután is minden nap felhívott és érdeklődött az állapota felől, mind a 17 napon! Közte és a férjem között különlegesen jó kapcsolat volt.
– Mit mondtak a francia orvosok, miben halt meg a férje?
Azt mondták, hogy ők sem tudják! Ez kicsit furcsa, nem? Egy külföldi államfő meghal egy francia kórházban, és nem tudjak, hogy miben?!
– Miért nem kért boncolást?
Olyan gyorsan történt minden. A holttestet szinte azonnal elvitték Ramallahba. Igaz, hogy nem kértem boncolást, de az nem igaz, hogy elleneztem volna azt!
-A palesztin hatóság támogatja Arafat exhumálását?
Igen, Mahmud Abbasz elnök támogat ebben. A döntés egy vizsgálóbírótól függ, de a palesztin hatóság állásfoglalása is fontos. Végül is a lányomnak, a családnak és a palesztin népnek joga van megtudnia, hogy miben halt meg Jasszer Arafat! – mondta a párizsi Le Figaronak adott exkluzív interjújában Szuha Arafat,a palesztin vezető özvegye.
(Visited 1 times, 1 visits today)