Csakhogy ehhez valakinek rajta is kell kapni az illetőt a csaláson! Ez a feladat elsősorban a professzorokra vár. Nekik kell a tantárgyak mellett az etikai normák tiszteletben tartására nevelniük a fiatalokat. És mi van, ha a professzor is bűntárs a plagizálásban? Akkor őt is szigorúan meg kell büntetni! Az Államtanácsnak pedig vissza kell vonnia az ő fokozatát is!
Mindez persze csak törvénytervezet, melyet elküldtek minden főiskolának és egyetemnek, de a világhálón mindenki véleményezheti azt. Kínában ezt tekintik a demokrácia új módszerének: a világhálón közzéteszik a törvény tervezetét, majd vita kezdődik és végül a parlament dönt. Mindez szépen hangzik, de egy olyan országban, ahol a hivatalos papíroknak nagy jelentősége van, csak igen kevés főiskola vagy egyetem kockáztatja meg, hogy lebuktassa a plagizálókat. A diplomák és egyéb tudományos fokozatok felülvizsgálata ugyanis olyan lavinát indítana el, amelynek következményeit aligha vállal fel bárki Kínában.
Nemhivatalos felmérések szerint a plagizálás általános jelenség Kínában, ahol a professzorok is jelentős részben így boldogulnak. A világháló tömeges elterjedése óta a plagizálás is tömegjelenség lett, és most ez ellen akarnak küzdeni az etikai normákról szóló törvénnyel Kínában.
(Visited 1 times, 1 visits today)