A kínai korrupciós ügy francia koronatanúja Kambodzsából Kínába repült

Kína, Peking – “Patrick Devillers a saját akaratából utazott Sanghajba!”- mondta a rendőrség szóvivője Phnom Penhben. A francia építészt kínai kérésre vették őrizetbe, mert üzlettársa volt Po Hszi laj-nak és nejének. A Kínai Kommunista Párt hullócsillagának ügyét a párt fegyelmi bizottsága vizsgálja, neje gyilkosság gyanújával rendőri őrizetben van.

 

 

Az 52 éves francia építészt június 13-án vette őrizetbe a kambodzsai rendőrség – Kína kérésére. Ám a kambodzsai külügyminiszter nemrég úgy nyilatkozott, hogy nem adják ki Kínának, mert nincs ellene semmilyen bizonyíték. Fabius francia külügyminiszter nemrég  telefonon beszélt kínai kollégájával és a hírek szerint abban állapodtak meg, hogy a francia építésznek nem esik bántódása, vagyis csak tanúskodnia kell Po Hszi laj és neje ügyében.
A francia építész akkor ismerte meg Po Hszi lajt, amikor a törekvő káder Dalien város polgármestere volt a 90-es években. Kezdetben a város tervezéshez adott tanácsokat, ám később közös cégeket hozott létre Po Hszi laj nejével. Ku Kájláj asszony üzleti ügyekben igen aktív ügyvéd volt. A közös cégek Nyugat-Európában működtek, ám állítólag nem csináltak semmit azon kívül, hogy külföldre vitték Po Hszi laj több millió dolláros vagyonát.
Most ezután nyomoz a Kínai Kommunista Párt fegyelmi bizottsága. Po Hszi lajt leváltották tisztségeiből, de nem zárták ki a kommunista pártból. Neje viszont köztörvényes bűnözőként áll bíróság elé: azzal vádolják, hogy brit üzlettársát megmérgeztette a titkárnőjével Csungkingban. Mindez része a hatalmi harcnak Kínában, ahol ősszel döntő fontosságú pártkongresszus lesz.P o Hszi laj itt szeretett volna előre lépni, de bukása nem csak ambícióját tette tönkre, hanem veszélybe sodorhatja az egzisztenciáját is.
A kínai hatóságok ugyanis nemcsak a francia építésszel kötöttek vádalkut, de Po Hszi laj egykori főrendőrével is. Vang Li csün először az amerikai konzulátuson mondta el Csengtuban, amit tudott, majd kitálalt Pekingben is. Évtizedek óta ez az első ügy Kínában, ahol a majdnem mindenható Politikai Bizottság egyik tagjának bukását szinte élőben követheti a publikum- persze nem a kínai sajtóban, de a világhálón…

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez