A Hazafias Katolikus szervezetet a Kínai Kommunista Párt hozta létre az ötvenes években azt követően, hogy Mao elnök utasítására a katolikus egyház megszakította a kapcsolatait a Vatikánnal. Azóta két részre oszlanak a katolikus hívők Kínában. A 12 milliós közösség fele a hivatalosan elismert, a Vatikántól független egyházhoz tartozik, a másik fele a ” földalatti” egyház híve. Ez Mao elnök idején folyamatos üldöztetést jelentett, azóta enyhültek a dolgok.
Sanghajban például a hívek megtapsolták a segédpüspököt, aki bejelentette a szakítását a hivatalos egyházzal. Sanghaj Kína legnagyobb városa és pénzügyi központja. Az itteni katolikus közösség a legnagyobb és a legbefolyásosabb az országban. Ráadásul a püspök 96 éves, vagyis minden munka a segédpüspökre vár, aki egyben kijelölt utód is.
Pekingben, az Egyházügyi Hivatalban annyit közöltek: vizsgálják a püspökök kiválasztásának rendszerét. Vagyis azt, hogy javasolhatott a hivatalos katolikus egyház egy olyan papot Pekingnek, aki felavatása után rögtön megtagadja a Hazafias Katolikus szervezetet?!
A Vatikán kemény hangú közleményben kárhoztatta azt, hogy Harbinban olyan püspököt szenteltek fel, akinek a kinevezéséhez nem járult hozzá. Ez értelemszerűen a sanghaji segédpüspök támogatását jelenti. Ma Da csint őrizetbe vették, kihallgatták, később elengedték. Állítólag közölték vele, hogy egyelőre nem gyakorolhatja segédpüspöki feladatait. De miután Peking és a Vatikán jóváhagyásával szentelték fel, nehéz lenne tartósan megfosztani őt tisztségétől. XVI. Benedek beiktatásakor prioritásnak nevezte a kapcsolatok normalizálását Pekinggel, ám az elmúlt három évben ez a folyamat elakadt. Kínában ősszel tartják a vezetést megújító pártkongresszust. Azelőtt aligha döntenek ilyen fontos ügyekben. Mindenesetre érdemes megemlíteni, hogy Kína várhatóan új első embere, Hszi Csin ping korábban Sanghaj első számú vezetője volt…
(Visited 1 times, 1 visits today)