Az óriási szénkészletek mellett Mongóliában működik a világ legnagyobb készletekkel rendelkező réz és aranybányája. A kitermelés kínai, amerikai és orosz kézben van. A mongol kormány is rádöbbent, hogy hazai részesedésre is szükség van, ezért 49%-ban állapította meg a külföldi részesedés arányát három stratégiai szektorban: a bányászatban, a bankszektorban és a távközlési ágazatban.
A probléma ugyanis az, hogy 2,8 millió mongolnak csak igen kis része profitál a gazdasági csodából. Ők viszont nem szégyenlősek, kolosszális vagyonok keletkeztek az elmúlt években. De közben a lakosság egyharmada a szegénységi küszöb alatt él. Előbb-utóbb nekik is adni kell valamit…
A másik fő probléma az egyoldalú függés a nagy szomszédtól, Kínától. A Mennyei Birodalomba irányul a mongol export 90%-a! Ezt Pekingben alaposan ki is használják: a mongol szenet a piaci ár 70%-áért importálják. Mongólia próbálja bővíteni kapcsolatait más irányban is. Tavaly 4 milliárd dollár új külföldi beruházás érkezett az országba, ezzel megnégyszereződött az előző évi pénzösszeg. Japán, Oroszország és az Egyesült Államok egyre nagyobb érdeklődést mutat, de nem maradnak el a kanadai és az európai uniós cégek sem. Úgyhogy a gazdasági miniszter nyugodtan jelenthette ki: az a célunk, hogy a nemzeti jövedelem évente 20%-kal növekedjen, így 10 éven belül Mongólia közepesen fejlett országgá válhat és az életszínvonal versenyképes lehet Kínával. A Mennyei Birodalom területén több mongol él, mint magában Mongóliában …
(Visited 1 times, 1 visits today)