A piacvezető Norils Nickel marketingigazgatója, Anton Berlin elmondása szerint világszerte számos bánya van üzemen kívül, mert a jelenlegi világpiaci árak mellett nem lenne gazdaságos bennük a kitermelés. Ha az árak a tonnánkénti húszezer dollár fölé emelkednének, a termelést ezeken a helyeken újraindíthatnák.
Amennyiben a korlátozás végül csakugyan szigorú lesz, Kínának jelentős ércigényei maradnak majd kielégítetlenül, Kína jelenlegi legnagyobb nikkelérc és bauxitbeszállítója ugyanis Indonézia. Ezt az igényt azonban a piac várhatóan ki tudja majd elégíteni az említett termelési tartalékok révén.
Indonézia két évvel az intézkedés életbe lépése előtt, idén februárban jelentette be a szándékát aminek hatására a nikkelérc világpiaci ára rekordot döntött. Az áremelkedés miatti termelésbeli élénkülés hatására a nyersanyag ára a februári maximumhoz képest 20 %-kal máris visszaesett.
Az exportkorlátozással Indonézia célja az országon belüli hozzáadott érték növelése. Ezután a nyersanyag kivitelére engedélyt csak olyanok kaphatnak, akik azt az országon belül dolgozzák fel. A bejelentés hatására 17 vállalat jelentette be feldolgozó üzem építési szándékát az Energia- és Ásványügyi Minisztériumnál.
(Jakarta Globe)