A hutongok olyan lakónegyedek, amelyek száma a 20. század közepétől drámai fogyásnak indult azáltal, hogy az új építkezéseknek – utaknak vagy éppenséggel lakóépületeknek – kellett a tér, a hely – mit sem törődve az ősi belső udvarokkal épületeket, házakat összekötő negyedek sorsával. Mongol eredetű szónak tartják a hutongot, melynek jelentése kút. Az ősi időkben a kínai városi közigazgatás földrajzi értelemben vett legkisebb egységét képezte, de ahogyan a császárságnak hosszú évszázados intézménye leáldozott, a hutongok sorsa is megpecsételődött: a feudális rendszer összeomlása e negyedekre is hatást gyakorolt.
Ma Pekingben bizonyos utcákat, bizonyos résznegyedeket már óvnak, és örökségvédelmi oltalom alá vontak – sőt, az emúlt években a látogatottabb részek valóságos irágzásnak indultak ugyanis a turisták (belföldi, külföldi egyaránt), valamint a helybéliek közkedvelten látogatják őket, így teret kínálva a helyi kiskeresedelem és gasztronómia felerősödésének. Miközben a több díjat is bezsebelő Dali nevű yunnani ételeket ajánló étteremtől egy kis bárba sétáltunk át, a felhúzhatós robottól a buddhista karkötőkig szinte minden termékkel találkozhattunk a sikátorok boltocskáinak kirakatában, illetve az utcán árusító kereskedők asztalkáin.
Minden hutongnak van saját neve – a Dali éttermet is magáénak tudó hutongé Xiaojingchang. Ha valaki Pekingben jár, ide feltétlen térjen be!
Beijing hutong area_5: Forrás: Alexanderpf
Hutong seen from bell tower…: Forrás: Ellywa
Dali: Forrás: www.thebeijinger.com