Bár a harcok egyelőre Irak északi részén zajlanak, de a néhány energetikai vállalat már hozzálátott a külföldi munkások evakuálásához. Legelőször az ExxonMobil lépett: a Nyugat-Kurna 1 olajmezőről vonja ki dolgozóit, a BP pedig nem sokkal később a hatalmas rumaliai mezőről küldi haza nélkülözhető személyzetét. A Shell viszont egyelőre kivár, szóvivője azonban közölte a Financial Times brit napilappal, hogy megvan az evakuációs terv arra az esetre, ha a helyzet a déli területeken is válságossá válik.
Múlt hét óta az olaj világpiaci ára lassan emelkedett. Az iraki harcok miatt kilenc havi csúcsra drágult a globális alaptípusnak tekintett Brent nyersolajfajta hordója a csütörtöki londoni kereskedésben. A Brent napközben járt 115 dollár felett is, és a késői forgalomban sem maradt el sokkal ettől a szinttől.
Irak a világ nyolcadik legnagyobb olajkitermelője, és a Kőolajexportáló Országok Szervezetének (OPEC) második legfontosabb tagja Szaúd-Arábia után. Februárban napi 3,6 millió olajat termeltek Irakban, májusra kicsit visszaesett a termelés, de még mindig elérte a napi 3,3 millió hordót. Irak az elmúlt hónapokban nagyon fontos exportőrré vált, mert gyorsan sikerült növelnie a termelését, és így pótolta a Nigériában és Líbiában kieső termelési kapacitást.