“A nőknek nem kötelező az arcuk eltakarása. Ők maguk választhatják meg, hogy hordanak-e nikábot vagy sem”. Ezt közölte a világgal Twitter-bejegyzésében Szuleiman al-Torifee sejk, aki az iszlám ügyek minisztériumában dolgozik. Hozzátette: a véleményét Mohamed próféta tanításaira alapozza.
Szaúd-Arábiában talán a legszigorúbbak a női viseletre vonatkozó szabályok. Vannak olyan részei az országnak, és ide tartozik a főváros, Rijád is, ahol a laza, nem áttetsző, a test vonalát nem követő hosszú ujjú, földig érő és hajat takaró ruházat önmagában nem elég: az arcukat el nem fátyolozó nőket zaklatják a vallásrendőrség emberei. De ahol nem kötelező a fátyol, ott is sok nő hordja: ki jószántából, ki pedig a férje akaratából. Sokan egyébként eddig is azt vallották, hogy ez az iszlám előtti, törzsi eredetű tradíció.
A szaúdi nők korántsem a viseletet tartják a legnagyobb gondjuknak, hanem az olyan rendelkezéseket, amelyek kötelezően férfi gyámot helyeznek föléjük vagy megtiltják nekik például az autóvezetést. A hitszónok szavaira azonban egyből ugrott a közösségi média. A kommentelők liberális eretnekségről írtak, azt tanácsolták a sejknek, hogy ha nyugati elveket vall, akkor költözzön Nyugatra. Meg úgy vélték, hogy ha mások feleségét szereti nézegetni, akkor baj van vele, és menjen csak ki a feleségével, ha az nem takarja el az arcát. Látni fogja, mi történik majd. Hogy csak hírnévre tör, és vágassa le nyugodtan a szakállát, mert úgysem férfi az ilyen.
Csak kevesen értettek egyet a sejkkel. De ők is arról írtak, hogy a társadalom még nem érett erre. A fedetlen arcú nőket gyakran prostituáltaknak titulálják arrafelé.