Európa kínai támogatásának ára van- nem is kicsi

Kína, Peking – „Miközben még a globális gazdaság nem kecmergett ki a pénzügyi válságból, sok európai állam adósságválsággal küzd, együttműködésre és toleranciára van szükség a világ országai között. Az Európai Unió vizsgálata, amely dömping vádakkal illet egyes kínai acéltermelőket, nem ezt a célt szolgálja, rossz, protekcionista intézkedés! Az Európai Unió ezzel megsérti a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) szabályait!”

 Így reagált a kereskedelmi minisztérium Pekingben, ahol árgus szemekkel figyelik az Európai Unió cselekedeteit a nemrégiben megtartott európai- kínai csúcstalálkozó után.

 

A szám szerint XIV- ik csúcson az Európai Unió azt kérte Kínától, hogy hatalmas devizatartalékából vegyen európai államkötvényeket. Ven Csia pao kormányfő ezt meg is ígérte, a konkrétumok teljes mellőzésével: „A jövőben is vásárolni fogjuk az európai államok kötvényeit a pénzpiacokon” – tett semmire sem kötelező ígéretet a miniszterelnök. A kínai jegybank elnöke már konkrétabb volt: elmondta, hogy Pekingnek azt a politikája, hogy nem vásárol az európai államok kötvényeiből, mert ezek túl kockázatosak, viszont hajlandó arra, hogy komoly pénzeket adjon a Nemzetközi Valutalapnak és az Európai Stabilitási Alapnak erre a célra, valamint kész  arra, hogy az Európai Központi Bank kötvényeiből vásároljon. Cserébe csak azt kéri: az Európai Unió ismerje el, hogy Kína piacgazdaság! Ezt 2016- ban mindenképp el kell ismernie, hiszen erre kényszeríti a Világkereskedelmi Szervezet (WTO/), de Kína azt szeretné, ha az Unió nem várna ezzel 2016- ig!
Miért fontos ez? Mert most az európai acélgyártók azon a címen jelentették fel kínai vetélytársaikat az Európai Uniónál, hogy azok komoly állami támogatást kapnak otthon. Ameddig Kínát nem ismerik el hivatalosan piacgazdaságnak, ezt a vádat nem is kell különösképp bizonyítani, a döntéshozók szinte szó nélkül elfogadják, és hatalmas bírságot vethetnek ki… Ám ha Kína már piacgazdaság lenne hivatalosan is, akkor a vádat alaposan bizonyítani kellene és ez hónapokig, sőt évekig is eltarthat…Közben a kínaiak vígan exportálhatnának továbbra is Európába …

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez