Thomas de Maiziere belügyminiszter szerdai berlini sajtótájékoztatóján a szövetségi alkotmányvédelmi hatóság (BfV) – a belső elhárítás – 2013-as jelentését ismertetve hangsúlyozta, hogy a Szíriából és Irakból visszatérő harcosok “halálos veszélyt” jelentenek. A brüsszeli zsidó múzeumnál májusban elkövetett merénylet megmutatta, hogy egy “absztrakt veszélyforrásból véres valóság lett” – mondta a miniszter.
A négy halálos áldozatot követelő merénylet – amelynek feltételezett elkövetője egy Szíriából visszatért francia állampolgárságú iszlamista – azt is megmutatta, hogy egyénileg kitervelt és végrehajtott támadásokkal is számolni kell, ezeket az egyszemélyes terrorakciókat pedig jóval nehezebb megakadályozni, mint a terrorista szervezetek, hálózatok tervezett támadásait – emelte ki a német belügyminiszter.A BfV adatai szerint 2014 elejéig nagyjából 270 iszlamista utazott Németországból Szíriába, hogy harcoljon Bassár el-Aszad ellen vagy más módon támogassa a militánsokat. Többen közülük már visszatértek.
A muszlim szélsőségek egyes irányzatait tekintve a szalafizmus terjed a legdinamikusabban. Az iszlám jogrend alapján működő állam kiépítésére törekedő és a világi államot elutasító irányzat híveinek száma 2013-ban 5500-ra emelkedett az egy évvel korábbi 4500-ról. Ebbe a csoportba beletartozik az erőszaktól elzárkózó, úgynevezett politikai szárny és a kisebbséget alkotó “dzsihádista” frakció is – áll a jelentésben, amely szerint valamennyi irányzatot együttvéve 43 ezerre tehető a szélsőséges iszlamista nézeteket valló személyek száma Németországban.
David Cameron brit miniszterelnök szintén ezzel kapcsolatban szólalt fel a brit Alsóházban: „Nem értek egyet azokkal az emberekkel, akik alábecsülik vagy komolytalannak tartják az új terrorcsoportok által jelentett fenyegetést. Ami Irakban történik, az ránk is óriási kihatással lesz, mivel függetlenül attól, hogy győztek vagy veszítettek-e, Európa kerül a célkeresztbe és Nagy-Britannia is nagy veszélyben van.”
Nagy-Britanniában már komoly vitát és biztonsági kockázatot jelent, hogy mi lesz akkor, ha visszatérnek Szíriából az Európai Uniós állampolgársággal rendelkező dzsihadisták. Ezek a személyek ugyanis radikalizálódtak és Szíria után az európai országokban követhetnek el merényletet. A Scotland Yard április végén azt közölte, hogy Nagy-Britanniában az idén már 16 embert vettek őrizetbe terrorizmus gyanújával azok közül, akik segítették a Szíriában harcoló brit dzsihádistákat, vagy éppen harcolni indultak volna az arab országba. Tavaly egész évben 24 ilyen eset volt. A brit titkosszolgálatok szerint az elmúlt két évben körülbelül 400 fiatal ment Nagy-Britanniából harcolni Szíriába.A helyszíni beszámolók szerint ők a legkegyetlenebbek az összes európai dzsihadista közül.