Fariba Nawa szép szőke fiatal nő, aki Afganisztánban született, így pontosan tudja, hogy milyen hátrányt jelent ez egy oknyomozó riporternek ebben a tradicionális társadalomban.
Afganisztán állítja elő a világ ópiumtermelésének több mint 90%-át! Az egész társadalom minden porcikájában érzi ennek következményeit. A riporter leír például egy rettenetes esetet, amikor egy ópiumfüggő családfő eladja a kislányát egy nála 34 év évvel idősebb férfinek! Az ópiumkereskedelem egyik mellékterméke, hogy felbomlik a régi közösségi rendszer és a gyereklányok egyszerűen adás-vétel tárgyát képezik a különböző ügyletekben.
Hogy jut hozzá az elszánt oknyomozó riporter ilyen információkhoz? A könyvből kiderül, hogy döntő fontosságú a helyi megbízható kontaktember felkutatása. Különösen így van ez egy női riporter esetében, akinek gyakran van szüksége testőrre vidéken, ahol a magányos nőket szabad prédának tekintik.
A francia közszolgálati televíziónak az afgán – amerikai újságírónő elmondta, hogy senkinek sem tanácsolja a kabuli védett körzet elhagyását megfelelő helyismeret és kontaktemberek nélkül. Riporterkedni általában életveszélyes Afganisztánban, de a kábítószer kereskedelem ezen belül is tiltott terület. Egyrészt mert hatalmas pénzekről van szó, évente többmilliárd dollárt termel az ópium ipar. Ez milliók megélhetési forrása és a helyi hadurak hatalmának alapja! De nemcsak erről van szó! A kormányzati hatalom is jelentős részben ebből a pénzből működik. A CIA jelentései újra meg újra megerősítik, hogy Karzai elnök családja is érintett a kábítószer kereskedelemben. Dehát ezért is kapta a könyv az Ópium ország címet!
(Visited 1 times, 1 visits today)