– Szeptemberben jártam ott, mindenütt ott virítottak az Ifjú Generális plakátjai. Így akarják hozzászoktatni a népet Kim Dzsong un szerepléséhez.Csakhogy ő még harminc éves sincsen és Észak- Koreában az öregeket tisztelik igazán. A most meghalt Kim Dzsong Il 20 évig készülődhetett a hatalom átvételére, fokozatosan vette át a tisztségeket. Kim Dzsong un csak 2009 óta trónörökös. Észak-Koreában a vezető gárda átlagos életkora 80 felett van! Még mindig a koreai háború résztvevői vannak a kulcspozíciókban! Sokuknak nyilván csikorgott a foga, amikor meghallották, hogy az ifjú Kim négycsillagos tábornok lett! Sokan úgy vélik, hogy az Ifjú generális azért is rendelte el tavaly egy dél-koreai sziget tüzérségi megtámadását, hogy ezzel növelje a tekintélyét.”
– Mégis, mi változhat?
-A külpolitikában semmi. A belpolitika pedig olyan, mint a fekete doboz, nem tudunk róla túlságosan sokat. Az valószínű, hogy felértékelődik Kim Dzsong Il nővérének és a férjének a szerepe. Kim Kyong hui és férje Csang Szong tek már ma is nagy szerepet játszik. A férj pl. a Legfelső Védelmi Tanács alelnöke. A Kim család más tagjai is pozícióhoz juthatnak. Kim egyelőre csak bábfigura lehet, a kulisszák mögött mások döntenek.
– Nagyon megváltozott a helyzet. Észak- Korea ma atomhatalom, és ezért sokkal magabiztosabb. Sokkal kevésbé fél a külső agressziótól, mint korábban. A hatalom szerkezete viszont nem változott meg. Ahhoz alulról jövő nyomás kellene. Csakhogy szervezkedni egyáltalán nem lehet Észak-Koreában. 2009-ben volt egy pénzreform, amely igen kedvezőtlen volt a lakosság számára. Voltak is szórványos tiltakozások, de hiányzott a szervezettség. Emiatt úgy gondolom, hogy rövidtávon változás nem várható Észak Koreában.- nyilatkozta Ballbach professzor a berlini Freie Universität tanára.