A cég, az Olympus Corporation angol neve ellenére japán, 1919- ben alapították. A világ egyik legnagyobb optikai cége, ők állítják elő pl. a legtöbb endoszkópot. Minden remekül ment egészen 1985- ig, amikor a dollárt le, a jent pedig felértékelték. Visszaesett az export és megjelent a hiány a cég költségvetésében. A pánikba esett vezérkar olcsó amerikai részvényeket vett abban bízva, hogy majd felmegy az áruk. Csakhogy nem értettek az amerikai részvénypiachoz, és egy pilótajáték áldozatai lettek.
Még nagyobb pánikba esett a vezérkar, és eljött a jakuzák és a pénzügyi varázslók kora. “Zaitech”- pénzügyi mérnökség – ez a kulcsszó. A kulcsember pedig a ma hatvannál picit idősebb Akio Nakagawa. Ma Hong Kongban él, szállodai luxus apartmanja 13 ezer dollárba kerül egy hónapban. Amikor az újságírók rátaláltak rájuk üvöltött angolul: Get out of here! Takarodjanak! És a különben kedves öregúr kiadta a parancsot a portásnak, hogy be ne merje többé engedni a hírlapírókat, mert különben pórul járhat! És itt jönnek a képbe a jakuzák.
Michael Woodford, a brit vezérigazgató, aki tavaly megnyomta a vészcsengőt, azzal vádolta meg a cég vezetőit, hogy jakuzákat is felfogadtak, mert így akarták elijeszteni a kíváncsiskodókat. A brit menedzsert a japán főnökök azonnal kirúgták, de a baj már megtörtént, ország világ tudomást szerzett a hatalmas veszteségről, amelyet több mint húsz évig titkoltak. Sokaknak nagyon előnyös üzlet volt ez:Akio Nakagawa egyetlen üzleti tanácsért 687 millió dollárt markolt fel. A pénzügyi mérnökök a hiány húsz- harminc százalékáért vállalták el annak eltüntetését az üzleti könyvekből.
De vajon csak az Olympus élt volna ezzel a módszerrel? A business Olümposzon mindenki tudja Japánban, hogy nem kivételes esetről van szó! Mi jöhet még, hogyha alaposan átvizsgálják az üzleti könyveket? A kormány, amelyet nyomaszt a hatalmas államadósság, nem sietteti a vizsgálatot, hiszen az rossz hírét keltheti az egész japán businessnek. A japán sajtó ezért csaknem biztosra veszi, hogy a helyiek szerint “kedves és barátságos öregúr “,Akio Nakagawa nyugodtan éldegélhet tovább luxuslakosztályában Hong Kongban, anélkül,hogy el kellene árulnia: mi is volt az a pompás üzleti tanács, melyért 687 millió dollárt kapott?!
(Visited 1 times, 1 visits today)