Kínában sem sebezhetetlen a bankrendszer

Kína, Peking – A Nemzetközi Valutaalap szerint összességében stabil a kínai bankrendszer, de a hitelnyújtás túlpolitizált, és több negatív fejlemény együttes hatása esetén a kínai pénzügyi szektor sebezhetővé válhat.

 

 

A kínai bankok irányításában túl nagy a politika szerepe, a piaci szempontok háttérbe szorulnak – áll a Nemzetközi Valutaalap első, a kínai bankrendszerről készített jelentésében, amely 29 javaslatot tartalmaz. Ezek természetesen csak jó tanácsok, amelyek elfogadására Kínát semmi nem kötelezi. De azért nem árt odafigyelni rájuk. Az IMF ugyanis nem tart kizártnak Kínában sem egy hitelválságot. Ha továbbra is lassul a gazdasági növekedési üteme, márpedig az adatok ezt jelzik, valamint esnek az ingatlanárak. Kínában is vannak rosszul kihelyezett hitelek. A kisvállalkozások szinte csak uzsorakamattal jutnak pénzhez más vállalatoktól vagy magánszemélyektől, miközben az állami bankok az ugyancsak köztulajdonban lévő nagyvállalatoknak adnak hitelt. A bankrendszer irányítása túlpolitizált, a döntésekben nagyobb szerepet kellene biztosítani a piaci megfontolásoknak, olvasható a Valutaalap anyagában.

 

Az IMF azt is szorgalmazza, hogy az állam adjon nagyobb önállóságot a központi banknak az árfolyampolitika alakításában és a kínai szisztémát közelebb kellene hozni a nemzetközi gyakorlathoz. Ugyanakkor összességében a Valutaalap stabilnak tartja a kínai bankrendszert és elégedetten nyugtázza, hogy a 17 legnagyobb kínai pénzintézet sikeresen esett át az un. stressz teszten és ellen tud állni az elszigetelt „sokkoknak”. De ha több negatív folyamattal, a gazdasági növekedés erőteljes fékeződésével, az ingatlan árak esésével és az árfolyamok váratlan változásával egyszerre kell szembe nézni , a kínai pénzügyi szektor is sebezhetővé válhat.(Le Monde, Reuters)

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez