A Brent hordónkénti ára csütörtökön több mint 3 dollárral nőtt, a WTI hordónkénti ára 2,13 dollárral, és a drágulás pénteken is folytatódott. Ma délelőtt a Brent hordónkénti ára a határidős piacon 114,30 dollár volt, a WTI olajé 107,45 dollár. Kilenc hónappal ezelőtt volt utoljára ilyen magas az olajár.
Piaci elemzők már szerdán figyelmezették a világpiacot, amikor az iszlamista harcosok elfoglalták Baidzsi városát és környékét. Itt működik Irak legnagyobb olajfinomítója, amely naponta 300 ezer hordónyi olajt dolgozott fel. Páncélozott járműveken hatoltak be a városba, ahol felgyújtották a bíróság és a rendőrség épületét. A Baidzsi külvárosában található olajfinomítót őrző mintegy kétszázötven férfi szabadon elhagyhatta a területet.
Ugyanakkor a múlt heti bejelentés, miszerint az OPEC legfontosabb tagja, Szaúd-Arábia elégedett a jelenlegi 100 dollár fölötti hordónkénti olajárral, kicsit lecsillapítja a kedélyeket. Általánosságban a szervezet többi tagja is jó helyzetben van, mert a kitermelés üteme megfelel a piaci igényeknek, és stabil az árszint. Azonban még így is veszélyes dolog,hogyha elhúzódnak a harcok: a déli területek elfoglalásával további leállásokra lehet számítani.
Irak a világ nyolcadik legnagyobb olajkitermelője, és a Kőolajexportáló Országok Szervezetének (OPEC) második legfontosabb tagja Szaúd-Arábia után. Februárban napi 3,6 millió olajat termeltek Irakban, májusra kicsit visszaesett a termelés, de még mindig elérte a napi 3,3 millió hordót. Irak az elmúlt hónapokban nagyon fontos exportőrré vált, mert gyorsan sikerült növelnie a termelését, és így pótolta a Nigériában és Líbiában kieső termelési kapacitást.