Nagy várakozás előzte meg Rohani törökországi látogatását, mivel iráni elnök Akbar Hasemi Rafszandzsáni egykori államfő 1996-os látogatása óta nem járt hivatalos úton a kis-ázsiai országban.
“Véget szeretnénk vetni a szenvedésnek a térségben. Törökország és Irán közös erőfeszítései nagyban hozzájárulhatnak a sikerhez.” – jelentette ki Abdullah Gül a két államfő közös sajtótájékoztatóján. Erre válaszul Hasszán Rohani kiemelte, hogy a politika, a gazdaság és a kultúra területe mellett a terrorizmussal és a szélsőséges erőkkel szembeni küzdelemben is együtt akarnak működni.
Az iráni elnök szerint a közel-keleti régió bizonytalansága senkinek nem válik javára, és közölte, hogy országaik mindent meg fognak tenni annak érdekében, hogy Szíriában és Egyiptomban stabilizálódjon a helyzet. Irán és Törökország a szíriai belháborúban az egymással szembenálló feleket támogatja: Ankara a Bassár el-Aszad szíriai elnök ellen harcoló felkelők szoros szövetségese, míg Teherán a damaszkuszi kormányzatot segíti.
A felek emellett abban egyeztek meg, hogy 15 milliárdról 2015-re 30 milliárd dollárra (6,67 ezer milliárd forintra) növelik a Törökország és Irán közötti kereskedelem értékét – közölte Abdullah Gül, hozzátéve, hogy bár a két ország vezetői korábban jó szándékú nyilatkozatokat tettek, a megvalósítás során gondok adódtak. Roháni a tervek szerint Recep Tayyip Erdogan török kormányfővel is tárgyalni fog.
Az elmúlt években komoly fejlődésen mentek keresztül az iráni-török kapcsolatok, főleg a gazdasági területen. Tavaly derült ki, hogy a török üzleti körök kijátszották a nyugati embargót és legalább 13 millió dollár értékű aranyat exportáltak Teheránba, cserébe a török gazdaság iráni energiahordozókat kapott.
Továbbá Ankara erőteljesen támogatta az iráni atomprogramot: 2010-ben egy közös nukleárisfűtőanyag-cseréről írtak alá közös szerződést, s emiatt a török diplomata 2010-ben nemmel szavazott az iráni atomprogrammal kapcsolatos, komoly szankciókat kilátásba helyező ENSZ BT-határozatra. Nyugati pletykák szerint Törökország a háttérben komoly nyugati hadi technológiát adott el az iráni hadseregnek.