A szaúdi hatóságok nem tudták már tovább halasztani és elrendelték, hogy az országban minden tevét letesztelnek, hogy nem hordozzák-e a MERS (közel-keleti légúti megbetegedés, Middle-East Respiratory Syndrome) nevű koronavírust.
Az orvosok és a kutatók igazából még tavaly novemberben kimutatták, hogy a betegség képes állatról emberre terjedni. Addig is sejtették, hogy így terjedhet a koronavírus, de nem voltak konkrét bizonyítékaik, csupán annyi, hogy az egypúpú tevékben, azaz dromedárokban megtalálták a MERS ellenanyagát, ám magát a vírust nem.
Rijád elrendelte: chipet kapnak a szaúdi tevék azért, hogy a MERS-koronavírus további terjedését megakadályozzák. A chipnek a tenyésztő adatait és az állat származási helyét tartalmazta. Ezenfelül számos egészségügyi intézkedést vezettek be, például a tevetenyésztők és a kereskedők állatokhoz csak kesztyűben nyúlhatnak, és viseljenek szájmaszkot, ha velük foglalkoznak.
A sivatagban élő tevéket, a szaúdi környezetvédelmi csoportokkal együtt, már elkezdtek vizsgálni, de a kereskedők és a nomádok tevéit még nem. Eddig is ők tiltakoztak a leghangosabban a különböző vizsgálatok ellen, mert szerintük árt az üzletnek. “Ha a vásárló azt látja, hogy maszkban, mindenféle egészségügyi papírokat lóbálva próbálom eladni a jószágomat, akkor otthagy engem. Pedig tudom jól, hogy a tevéim nem betegek.” – érvelt az egyik tevekereskedő. Egy másik szaúdi teveárus pedig azt mondta, hogy Rijád legnagyobb tevepiacán soha nem találtak MERS-el fertőzött tevét, ezért kétséges, hogy ez az állat terjesztené a kórt.
A MERS (közel-keleti légúti megbetegedés, Middle-East Respiratory Syndrome) lázat, veseelégtelenséget és súlyos tüdőgyulladást okozhat. A betegek 40 százaléka belehal a fertőzésbe, védőoltás egyelőre nem létezik. A súlyos akut légzőszervi megbetegedést okozó SARS vírushoz hasonló koronavírus – amelynek kezelésére egyelőre nincs hatékony mód – 2012 szeptemberében jelent meg Szaúd-Arábiában. Azóta Egyiptomban, Hollandiában, Iránban, Jordániában, Libanonban és az Egyesült Államokban is diagnosztizáltak már megbetegedést. Eddig körülbelül 700-an fertőződtek meg a vírussal és a betegek 40 százaléka meghalt.