Jelentős sikereket ért el az emírségek új öntözőrendszere

Az Egyesült Arab Emírségek mindig is komoly probléma volt a talajvíz megfelelő felhasználása. Abu Dhabiban egy új öntözőrendszert állítottak szolgálatba, amely csaknem a felére csökkentette a felhasznált víz mennyiségét. Már más országok is érdeklődtek a berendezés iránt, hiszen ezzel könnyen megoldhatóak lennének az öntözési problémák. 

Az emirátusokban a napi vízmennyiség 72 százalékát csak mezőgazdasági célokra, ezen belül is legfőképp az öntözésre használják fel. Bár vízhiánytól nem kellett tartani, ugyanakkor a tudósok már figyelmeztették a kormányt, hogy a talajvíz jelentősen megcsappant: a talajvíz felhasználása tizenötször nagyobb volt, mint annak természetes utánpótlása. 

Ezért a mezőgazdaságban a farmerek és mérnökök segítségével egy teljesen új öntözőrendszert állítottak szolgálatba, amit Abu Dhabi mellett teszteltek le először az emírségiek. A hivatalosan “nyomáskiegyenlítő és online-on beállítható csepegtetőnek” nevezett rendszer minden előleges várakozás felülmúlt: a korábban felhasznált vízmennyiség 48 százalékát sikerült megspórolni. A rendszer állandóan ügyel a víznyomásra és az áramlási sebességre. 

A régióban a farmok 90 százaléka már ezt használja, mintegy 6000 mezőgazdasági és mérnöki alkalmazott felel a megfelelő és szakszerű működésért. 2010 előtt indították útnak a programot, de csak most sikerült jelentős eredményeket elérni. 

“Már más országok is érdeklődtek a rendszerünk iránt, mivel felkeltette őket a hatékonysága. Ezzel egy csapásra megoldhatóvá válnának az öntözési gondok és talajvíz hiánya.” – jelentette ki a program egyik vezetője, majd a jövővel kapcsolatban még hozzátette:” A talajvizünk 94 százalékát öntözésre használtuk és már kezdtek kimerülni a föld alatti édesvíz készleteink. Ezért cselekednünk kellett és bár ha lassan is, valósággá vált az elképzelésünk. Azonban még nincs vége a fejlesztéseknek, mivel a fő célunk, hogy az öntözésre használt vízmennyiség kétharmadát megspóroljuk.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez