Drón sereget épít Törökország

Törökország egy újabb jelentős lépést tett a modern haderő felállításának irányába, mivel ezentúl már saját fejlesztésű pilóta nélküli felderítőgépeket (UAV) állított szolgálatba. 

A múlt év végén a török kormány a Tusas Aerospace Industries (TAI) vállalattal 10 darab Anka típusú UAV – és a hozzájuk tartozó földi irányító állomások – legyártására kötött szerződést. A szerződés értelmében az első sorozatot 2016 és 2018 között fogják leszállítani. Nemrég döntés született arról, hogy műholdas kommunikációs rendszerekkel szerelik fel az Ankákat, továbbá létrejött egy munkacsoport, hogy saját tervezésű motort fejlesszen ki az UAV számára.

Ezenfelül komoly fegyverzettel is ellátták a drónokat: az Anka+ típusú rakéták és különböző szenzorok beépítésére került sor. A Bayraktar és a Karayel típusú UAV-k fejlesztése jól halad. A Bayraktar, teljesen önállóan végrehajtott repülési tesztjére a Törökország északnyugati részén lévő Kesani katonai légitámaszponton került sor még áprilisban. A vállalat nyilatkozata szerint ez, és a május 3-án végrehajtott két másik teszt az elvárásoknak megfelelően sikerült. A Bayraktar a tesztek során három órán keresztül, 18 750 láb magasan repült, ami 9 ezer lábbal magasabb, mint amire a közepes repülési magasságban tevékenykedő UAV-k – az Ankákat is beleértve – képesek. A Bayraktar program során a vállalat több, a drón technológia szempontjából nélkülözhetetlen rendszert fejlesztett ki.

A Vestel Savunma Sanayi vállalat 2005 óta dolgozik egy másik taktikai drón, a Karayel kifejlesztésén. A programba eddig 30 millió dollárt fektettek be, és a vállalat május 6-i közleménye szerint az első darabok leszállítása hamarosan megkezdődhet.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez