A Kőolaj-exportáló Országok Nemzetközi Szervezetének (OPEC) tizenkét tagországa adja a Föld olajtermelésének mintegy harmadát. Az Egyesült Államok korábban rendkívüli mértékben függött ezektől a forrásoktól, 1976-ban például az éves kőolajimportjának 88 százalékát az OPEC fedezte. Idén augusztusban azonban ez az arány viszaesett 40 százalékra, ami 1985 óta nem látott alacsony szint.
Ennek magyarázata a palaolaj megnövekedett kitermelése az Egyesült Államokban. Ez azonban még korántsem jelenti az USA teljes önellátását, hiszen Kína után még mindig Washington a legnagyobb olajimportőr. A palaolaj forradalma eltérő hatással van az OPEC észak- és nyugat-afrikai, latin-amerikai és közel-keleti országaira. Paul Horsnell, a Standard Chantered elemzője szerint főleg az afrikai államok, Algéria és Líbia szenvedi meg a változást, míg Szaúd-Arábia és Venezuela rugalmasabban reagál. A legnagyobb vesztes egyértelműen Nigéria, ahonnan július óta nem szerez be olajat az USA.
A Nemzetközi Energiaügynökség szerint a Közel-Kelet a jövőben megtartja vezető pozícióját a nemzetközi kőolajpiacon. Az energiaéhségben szenvedő ázsiai országok ugyanis enyhítik az amerikai import csökkenésének hatását. November 27-én az OPEC országok csúcsértekezletén vélhetően ez is fontos téma lesz.
Fotó: Europress/AFP