Az alacsony olajár környezetkímélő mellékhatásai

Négy éve először esett 100 dollár alá egy hordó Brent típusú olaj ára és a kilátások szerint  a közeljövőben sem várható változás. Örülnek a fogyasztók, mert olcsóbban jutnak olajhoz, szomorúak a termelők, mert csökkennnek a bevételeik, de miként hat az áresés a környezetvédelemre? Az biztos, hogy drágán, veszteségesen nem éri meg termelni, de az is tény, hogy a megújuló energiaforrásokra épülő technológiák szintén nem olcsók. Hol lehet a fordulópont?

Szakértők szerint a 75 dolláros hordónkénti ár jelenti a lélektani határt. Ennél a szintnél várható az, hogy jelentős mértékben megugranak a befektetések a megújuló energiahordozók iparába, az olajcégek pedig szüneteltethetik a kockázatos vagy éppen a környezetszennyező mezők kitermelését. Persze a túlságosan alacsony árak már a megújuló energiaforrásokat is háttérbe szoríthatják, ezért a 60-80 dollár közötti ár lehet az optimális.

James Stock, a Harvard Egyetem közgazdásza szerint azonban árnyaltabb a kép. A technológiai fejlődés szerinte a hatékonyabb olajkitermelést fejlesztését is szolgálta, ebből a szempontból a világ gazdasága hosszú időre elkötelezte magát az olaj mellett.

Kétfajta trendet is valószínűsítenek a szakemberek. Az USA-ban az árcsökkenés ismét felfuttathatja a nagyobb, többet fogyasztó személyautók eladását, viszont lehetővé teszi a viszonylag drága, de gazdaságosabb autók vásárlását is. A Ceres környezetvédő csoport szakértője, Andrew Logan szerint az utóbbi a valószínű. Az elmúlt évek tapasztalatai inkább a kevesebb fogyasztásra fogják sarkallni a vásárlókat, még a nagyobb kínálat ellenére is. Logan szerint, ha huzamosabb időre beáll az olaj világpiaci ára 70 dollár környékére, egyszerre tartható alacsonyan a fogyasztás és erősödhet a megújuló energiaforrásokra épülő technológiák fejlesztése. Vagyis a természetvédők a jelek szerint a csökkenő olajárak nyertesei közé tartoznak. 

Fotó: Europress/AFP

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez