A vallási vezető, mint nyilatkozta, „tiszteletben tartva az országok szuverenitáshoz, illetve a népek önrendelkezéshez való jogát”, támogatja a parlament által beiktatott új államfőt.
A szentatya véleményét nem osztja sem a Mercosur, sem az AÁSZ, a két nemzetközi szervezet felfüggesztette Paraguay tagságát, „tövényes államcsínynek titulálva” Lugo elmozdítását.
A Fernando Lugo kabinetje elleni bizalmatlansági indítvány egy tragédiába torkollott földfoglalási akció után indították, melyben 17 rendőr és föld nélküli paraszt vesztette életét.
A hagyományos paraguayi politikai erők (ANR, PLRA, UNACE) parlamenti többsége 2008-óta sikertelenül próbálkozott a kormány megbuktatásával, melyre elemzők szerint a sok kérdést felvető curugatyi eset szolgáltatott megfelelő indokot. Megfigyelők szerint ha valakinek eddig kétsége lett volna afelől, kiket támogatnak a vezető vallási körök, most láthatja. A latin-amerikai népi egyházak léte mindig is szálka volt a Vatikán szemében, csak azért volt kénytelen eltűrni létüket, mert a hívők gyakran úgy érezték: a tehetősek oldalán álló papság nem mellettük áll és ezért vagy elmaradtak a misékről, vagy az őket képviselő baloldalinak nevezett egyházközöségekhez csatlakoztak. Fernando Lugo sem volt népszerű vatikáni körökben.