Manning az egyetlen személy, akit a Wikileaks üggyel kapcsolatban letartóztattak, ugyanis titkos dokumentumok kisziváro gtatásával vádolták meg. Amerikai hivatalos vélemény szerint ez volt az Egyesült Államok történetének legnagyobb szabású információlopása: innen tudta meg a világ – többek között – hogy az amerikai hadsereg hogyan irtott ki egy népes iraki családot, a jelek szerint minden ok nélkül.
A fiatal katona neve azt követően vált ismertté, hogy Julian Assange Londonban az ecuadori nagykövetség balkonjáról szoliaritásáról biztosította Manningot és szabadságot követelt számára.
Amikor Manningot 2010. májusában letartóztatták, Virginia államban a Quantico börtönbe szállították és ott volt 9 hónapon át. David Coombs, a védőügyvédje szerint itt ,,nem megfelelő bánásmódban” részesítették, és megsértették ezzel a katonai törvénykezés szabályait. Magánzárkában volt, majd különböző testi megpróbáltatásoknak tették ki annak érdekében, hogy megtörjék: ügyvédje száz oldalas dokumentumban foglalta össze, milyen megaláztatásokon ment át a védence.
Ann Wright, amerikai nyugalmazott ezredes és néhai diplomata – aki az iraki háború miatti tiltakozás miatt mondott le 2003-ban minden tisztségéről – szerint olyan kínzási technikáknak – alvás megakadályozása, állandó megfigyelés, mozgás különböző eszközökkel való korlátozása stb. – vetették alá, amelyet Guantanamón és Irakban is alkalmaztak. Szeretnék kikényszeríteni belőle, amit hallani szeretnének. Az viszont nem vezet közelebb az igazsághoz, mert sokan bármit magukra vállalnak, hogy a tortúrűájuk befejeződjék – mondta Wright a BBC-nek. (BBC)