Az ültetvény üzemeltetésével a júniusban 18 életet követelő kilakoltatási akció során felszámolt carperótelepet vádolta a politikus, annak ellenére, hogy a föld nélküli parasztok a tengernyi kendertől több mint húsz kilométerre telepedtek le. A rendőrség szintén felszámolta az ültetvény dolgozóinak sátrait, préselő- és csomagolóberendezéseit.
Nem ez az első eset, hogy prominens Colorado politikusokra a nemzetközi drogkereskedelemben való részvétel árnya vetül. Ifj. Alfredo Stroessner, ma Yankee cue néven számon tartott birtokán köztudottan észak-amerikai exportra termeltek marihuánát, melyet kormánygépeken szállítottak északra.
Horacio Cartes, a Movimiento Honor Colorado elnökjelöltje és üzletember után a DEA és az Interpol 1988-óta nyomoz. Kezdetben mint cigarettacsempészt tartották számon, később azonban számos kétes pénzmosási és drogügylettel is összefüggésbe hozták. Cartes birtokán több esetben gazdátlan repülőgépekre bukkant a SENAD, egy esetben több mint 400 kiló kokainnal és 200 kiló marihuánával a fedélzetén. Cartes szerint a repülőgépek véletlenül kényszerleszálltak a birtokán, nem terveszerű drogjáratokról van szó.
Paraguay Mexikó után a világ második marihuánatermelője, amely igencsak megtisztelő pozíció, ha figyelembe vesszük, hogy Afganisztánt és más délkelet-ázsiai országokat megelőzve került dobogóra. Bár a városi nyomornegyedekben hódít a crack és a marihuána, Paraguayban relatív kevés a droghasználó. Az olcsó, rossz minőségű préselt kenderszármazékokat inkább brazil exportra termelik, a kannabisz hazai piaca limitált.