A Spliti Egyetem kutatói szerint ugyanis a betegség már jóval a hivatalosan, 1495-ben regisztrált első európai fertőzés előtt jelen lehetett a kontinensen – derül ki a Daily Mail cikkéből.
A horvát tudósok mintegy 400, különböző korokból származó csontváz vizsgálata nyomán jutottak arra a következtetésre, hogy a szifilisz már a Római Birodalom idejében is szedett áldozatokat Európában. A kutatók egy, a római korból származó csontváz elemzése során olyan jelekre bukkantak, amelyek kétségbe vonják azt a jelenleg általánosan elfogadott teóriát, amely szerint Kolumbusz és legénysége hurcolta be a betegséget az Óvilágba.
A tudományos világ három elméletet vizsgál a betegséggel európai megjelenésével kapcsolatban. A legelfogadottabb nézet szerint a szifilisz 1493-ban, Kolumbusz első expedíciójáról hazatérő legénységével érkezhetett Európába. A második szerint a kórokozót a spanyol és a portugál királyságokba hurcolt afrikai rabszolgákkal közelebbi kapcsolatba kerülő európaiak terjeszthették el a kontinensen, a horvát tudósok által felállított harmadik teória viszont azt látszik bizonyítani, hogy a betegséget okozó különböző baktériumtörzsek már az ókorban is jelen voltak mind a három kontinensen.
Míg a horvát kutatók bizakodóak, addig a hagyományos elméleteket támogató nyugati tudósok, így például Rob Knell, a londoni Queen Mary Egyetem szaktekintélye szerint „néhány csont nem bizonyít semmit”, mivel a korabeli Afrikában és Európában több olyan betegség is jelen volt, amely a horvát szakértők által vizsgált csontokon talált elváltozásokat okozhatták.