Terjed-e Latin-Amerikában a radikális iszlám?

A The Wall Street Journal publicistája, Mary Anastasia O’Grady ismét leporolta azt a régi teóriát, amely szerint a baloldali latin-amerikai kormányok, nevezetesen Kuba és Venezuela a színfalak mögött Iránnal közreműködve egyengetik a radikális iszlám térhódítását a régióban.

O’Grady cikkében arról ír, hogy bár minden igyekezete ellenére, Barack Obama a Kongresszus támogatása nélkül nem tud majd lazítani a Kubát sújtó embargón, azonban hatalmában áll törölni a szigetországot a terrorizmus támogató államok listájáról. Ez utóbbi pedig O’Grady szerint végzetes hiba volna, figyelembe véve Kuba, Venezuela és Irán kapcsolatait.

A The Wall Street Journal újságírója Tareck Zaidan El Aissami Maddahra, a venezuelai Aragua tartomány kormányzójának személyére hívja fel a figyelmet, akit Irán kulcsfontosságú latin-amerikai kapcsolataként említ. A Venezuelában nevelkedett, libanoni származású El Aissami – akit elkötelezett baloldali politikusként tartanak számon – 2008 és 2012 között a bolivári állam belügyminiszteri posztját töltötte be, és az újságíró által idézett források szerint mandátuma alatt több közel-keleti terroristagyanús elemet segített új személyazonossághoz.

O’Grady állításait, a “Canada on Guard”, valamint a “Center for Secure Free Society” washingtoni székhelyű intézet tanulmányaira alapozza, amelyek szerint El Aissami, egy, a kubai állambiztonsági szervek által kifejlesztett rendszer segítségével 173 közel-keleti származású egyénnek adott új személyazonosságot, köztük Suleiman Ghani Abdul Wakednek, a libanoni Hezbollah egyik kulcsfigurájának.

A washingtoni elemezők továbbá aggályaikat fejezték ki az Aragua államban székelő két iráni hadiipari cég, a Parchin Chemical Industries (PCI) és a Qods Aviation működésével kapcsolatban. Míg a PCI robbanóanyagokat forgalmaz, addig az iráni Forradalmi Gárda erős embereihez köthető Qods Aviation pilótanélküli repülőgépeket fejleszt, és tény, hogy mindkét vállalat felkerült az ENSZ Biztonsági Tanácsának 1747-es határozatában szankcionált cégek listájára.

Az amerikai napilap munkatársa, a “Center for Secure Free Society” elemzőjét, Joseph Humire-t idézve, Kubát, mint Irán fő régiós hírszerző partnerét jelöli meg. “Havanna – írja O’Grady – a balos latin-amerikai országokkal ápolt kapcsolatain keresztül hálálja meg a Teherán által nyújtott gazdasági segítséget.”

“Venezuela és Kuba mellett Nicaragua, Ecuador és Bolívia is virágzó kapocsaltokat ápol Iránnal, amelyek a hadiipari és katonai hírszerzés területein való együttműködés mellett – O’Grady szerint – egy sor titkos, terrorszervezeteket támogató akcióra is kiterjednek.”

A vádakat a venezuelai és a kubai kormány az “USA propagandájának” titulálta és kategorikusan visszautasította azokat.

Fotó: Getty

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez