Az ajtó túloldalán Mexikó: ez az éles fémes csikorgás sokak számára az ,,amerikai álom” végét jelenti. Obama elnöksége alatt több mint kétmilliószor csikordult meg az ajtó.
Az ajtó túloldalán pedig mindig ugyanaz a kép jelenik meg: egy latino, egyik kezében nejlonszatyorban a személyes tárgyai, a másikban a nadrágszíjja és a cipőfűzője. Új élete a cipő befűzésével kezdődik, leül a ,,másik oldalon” és rendbeszedi magát, a gondolatait. S ekkor felmerül a kérdés, hogy akkor most merre…..
Ötmillió latin-amerikai menekül meg ettől a jelenetsortól és kezdhet egy emberhez méltóbb életet az Egyesült Államokban, amikor a most bejelentett intézkedések életbe lépnek. De közel hétmillióra teszik azoknak a számát, akik kívül maradtak a most bejelentett, történelminek minősített intézkedésen. Barack Obama elnöki rendelettel enyhített az eddigi merev bevándorlási törvényen. Illegálisok milliói léphetnek ki az árnyékból, kaphatnak biztosítási számot, vehetnek mobil-telefont, autót vagy akár házat is – elindulhatnak sokszor évtizedek törvényen kívüli élete után szerencsét próbálni a ,,korlátlan lehetőségek” világában.
Az illegális bevándorlók, akik már több mint öt éve tartózkodnak az Egyesült Államokban, és akiknek gyerekei amerikai állampolgárok vagy legálisan letelepedtek az országban, ha nyilvántartásba vetetik magukat, átesnek a bűnügyi háttérellenőrzésen és rendesen befizetik az adót, ideiglenes tartózkodási engedélyért folyamodhatnak, anélkül, hogy tartaniuk kellene a kitoloncoltatástól.
Az “egyezség” nem vonatkozik azokra, akik csak nemrégen érkeztek az országba, vagy akik ezzel illegális módon a jövőben fognak megpróbálkozni.
De nem vonatkozik azokra sem, akik például húsz éve élnek illegálisan az Egyesült Államokban, a gyerekeik még otthon születtek, de az unokák már Amerikában. A nagyszülők gyerekei maradhatnak, mivel amerikai születésű gyerekeik vannak, a nagyszülők viszont húsz év után sem: nincs mód arra, hogy legalizálják magukat.
Obama kiemelte, hogy az intézkedések nem biztosítanak sem állampolgárságot, sem hosszú idejű tartózkodási engedélyt, sem pedig az állampolgárokat megillető kedvezményeket, mert ezekben a kérdésekben a kongresszus az illetékes. “Mindössze annyit mondunk, hogy nem fogjuk önöket kitoloncolni” – mondta az elnök.
A kongresszus megkerülésével meghirdetett elnöki rendeletben megfogalmazott intézkedések az Egyesült Államokban tartózkodó több mint 11 millió bevándorló közül mintegy 4-5 milliót mentesítenek a deportálás veszélye alól. Obama szerint a tömeges amnesztia igazságtalan lenne, a tömeges kitoloncolás pedig nem reális: az amerikai a bevándorlók nemzete és az is marad.
foto: getty